Füle v Prištine odštartuje štúdiu o pripravenosti Kosova na vstup do EÚ

Brusel 26. marca (TASR) – Uvedenie do praxe štúdie o pripravenosti Kosova na vstup do európskych inštitúcií je hlavným dôvodom pripravovanej návštevy komisára pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho v Kosove, uviedla dnes v správe pre médiá Európska komisia (EK).

Komisár Füle zavíta do Prištiny v utorok 27. marca. Realizáciu štúdie o pripravenosti Kosova pre európsku integráciu prisľúbili ministri zahraničných vecí koncom februára tohto roku, zároveň s prísľubom udelenia štatútu kandidátskej krajiny pre Srbsko, ktoré neuznalo nezávislosť svojej bývalej provincie. Štúdia o pripravenosti má poskytnúť podrobné preskúmanie možností pre proeurópske smerovanie Kosova v rámci doterajšej politiky EÚ pre integráciu krajín západného Balkánu.

Füle oficiálne odštartuje práce na štúdii v rámci prvého zasadania novozaloženého Kosovského národného výboru pre európsku integráciu. Hlavným cieľom tohto poradného a konzultačného úradu je vytvoriť platformu pre diskusie o kosovskej európskej agende a pomáhať pri dosahovaní celonárodného konsenzu ohľadom reforiem, ktoré pre Kosovo vyžaduje Európska únia.

Podľa správ pre médiá, komisár Füle sa vo svojom prejave o štúdii EÚ pre Kosovo zameria na potrebu celonárodného súladu ohľadom budúcich proeurópskych reforiem. V Prištine sa Füle strete s kosovskou prezidentkou Atifete Jahjagovou, predsedom vlády Hashimom Thacim, ako i s ministrami vnútra a pre európsku integráciu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA