EK: Juncker ponúkol Chorvátsku pomoc s prílevom utečencov

Brusel 19. septembra (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa v súvislosti s vývojom utečeneckej krízy v Európe telefonicky spojil s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom, pričom ponúkol Záhrebu technickú a logistickú podporu pri zvládaní náporu migrantov na svojich hraniciach. Agentúra Reuters o rozhovore informuje s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie EK. Juncker a...

Brusel 19. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa v súvislosti s vývojom utečeneckej krízy v Európe telefonicky spojil s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom, pričom ponúkol Záhrebu technickú a logistickú podporu pri zvládaní náporu migrantov na svojich hraniciach. Agentúra Reuters o rozhovore informuje s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie EK.

Juncker a Milanovič podľa vyhlásenia v súvislosti s krízou zdôraznili potrebu posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ, zvýšiť pomoc zo strany EÚ v bezprostrednom susedstve a dosiahnuť pokrok v otázke, ako rozložiť zaťaženie medzi jednotlivé členské štáty. Vyjadrili sa tak pred mimoriadnym summitom EÚ so zameraním na migráciu, ktorý je naplánovaný na budúcu stredu.

Reuters uvádza, že od uplynulej stredy rána prišlo na územie Chorvátska už viac ako 17.000 migrantov po tom, ako Maďarsko sprísnilo režim na svojej hranici so Srbskom. Poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi v piatok uviedol, že cez Chorvátsko sa dostalo do Maďarska vyše 4000 migrantov.

Bakondi tiež informoval o udalosti v pohraničnej obci Magyarbóly, kam podľa neho prišiel vlak plný migrantov bez predošlého upozornenia zo strany Chorvátska. Maďarské orgány súpravu zastavili a odzbrojili 40 policajtov, ktorí migrantov sprevádzali. Podľa vyjadrenia hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa pre stanicu Hír TV táto udalosť “vyvolala podozrenie z narušenia štátnej hranice”.

1 20 svi

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA