Náš postoj voči Taliansku nie je o tútorstve , ale o plnení sľubov

Brusel 25. októbra (TASR) – Hlavnou témou dnešného tlačovej besedy Európskej komisie s novinármi akreditovanými v Bruseli bolo Taliansko, ktoré na stredajšom summite eurozóny musí presvedčiť Európsku úniu, že to s prijímaním nevyhnutných úsporných opatrení myslí naozaj vážne. Európski novinári viackrát v tejto súvislosti spomenuli Slovensko, kde vláda bola ochotná obetovať vlastnú kontinuitu pri uprednostnení spoločných európskych ekonomických záujmov.

"Toto nie je o akomsi poručníctve či tútorstve, o zastrašovaní či zosmiešňovaní Talianska," odpovedal hovorca EK pre menové záležitosti Amadeu Altafaj na otázky novinárov, či taliansky premiér Silvio Berlusconi nemal pravdu, keď pre domáce médiá vyhlásil, že slová o dôraznejších reformách v Taliansku vníma ako politický tlak politikov, ktorí neboli volení talianskymi voličmi a preto nemajú čo hovoriť o tom, čo sa musí a čo sa nemusí robiť.

Hovorca komisie dodal, že všetky krajiny Európskej únie sú suverénne štáty a tak to aj má byť. Tentoraz však ide o zoznam veľmi špecifických záväzkov, ktoré Berlusconi v nedeľu, počas summitu EÚ a eurozóny osobne sľúbil splniť do troch dní, čiže do ďalšieho summitu eurozóny, pred predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a pred predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom.

"Nikomu nehrozí poručníctvo, nežiadame obete, aké priniesla slovenská vláda, ale očakávame iba naplnenie daných záväzkov," povedal hovorca EK a dodal, že dnes do 13.00 hodiny talianska strana ešte neposlala dokument, ktorý by potvrdzoval Berlusconiho nedeľňajší sľub o významom pokroku pri implementovaní nepopulárnych, no úsporných reformných opatrení.

Hovorca EK zároveň zopakoval pondelňajšie vyhlásenie Barrosa pre viacerých zástupcov médií ekonomického a finančného zamerania, že verí, že Taliansko súčasné problémy zvládne, lebo talianska ekonomika je silná, hoci tu možno hovoriť o duálnej ekonomike, čiže aj takzvanej tieňovej ekonomike, ktorá podkopáva štátne záujmy.

Počas nedeľňajšieho summitu v Bruseli sa Berlusconi ocitol nielen pred Barrosom a Van Rompuyom, ale v trilaterálnom formáte musel sľúbiť uskutočnenie nevyhnutných krokov na zabránenie prenosu finančnej nákazy na Taliansko aj pred francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorí boli v súkromnom rozhovore možno menej diplomatickí ako dvaja najvyšší predstavitelia EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA