EK: Taliansko nepožiadalo EÚ o finančnú pomoc

Brusel 28. novembra (TASR) - Na európskej úrovni neexistujú diskusie o finančnej pomoci pre Taliansko. "Taliansko nepožiadalo o pomoc, zatiaľ neexistuje žiadna žiadosť," uviedol hovorca komisára EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna. Finančná situácia Talianska bude témou utorkových (29. 11.) rokovaní ministrov financií eurozóny.

Brusel 28. novembra (TASR) – Na európskej úrovni neexistujú diskusie o finančnej pomoci pre Taliansko. "Taliansko nepožiadalo o pomoc, zatiaľ neexistuje žiadna žiadosť," uviedol hovorca komisára EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna.

Finančná situácia Talianska bude témou utorkových (29. 11.) rokovaní ministrov financií eurozóny. Na nich sa ako tradične zúčastní aj predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF). Nový taliansky premiér Mario Monti na stretnutí Euroskupiny predstaví aj svoj úsporný balík.

Európska komisia je presvedčená, že Montiho vláda dokáže znížiť zadlženosť krajiny a podporiť rast ekonomiky. "Trhy sú nervózne, ale nie kvôli Taliansku," uviedol hovorca komisie.

Dnes ráno poprel správy o príprave pomoci pre Taliansko aj MMF. Taliansky denník La Stampa predtým bez uvedenia zdroja napísal, že Rím by mohol dostať úver až vo výške 600 miliárd eur s úrokom 4 až 5 %. Vďaka tomu by vláda získala čas na realizáciu potrebných reforiem a úporných opatrení. Takáto suma ale presahuje súčasnú úverovú kapacitu fondu, ktorá sa pohybuje okolo úrovne 400 miliárd USD (asi 300 miliárd eur). "Neprebiehajú žiadne rokovania medzi MMF a talianskymi predstaviteľmi o programe finančnej pomoci," vyhlásil dnes hovorca fondu.

Informovala o tom agentúra DPA.

(1 EUR = 1,3348 USD)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA