EK: Taliansky úsporný balík je ambiciózny a prichádza v pravý čas

Brusel/Rím 5. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) privítala úsporný balík talianskej vlády. Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn ho označil za dôležitý krok k sanácii verejných financií krajiny. "Tieto opatrenia prichádzajú v pravý čas a sú ambiciózne," myslí si Rehn.

Vďaka úspornému balíku, ktorý kabinet premiéra Maria Montiho schválil v nedeľu (4. 12.) večer, môže Taliansko v roku 2013 opäť hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. "To je nutné, aby sa obnovila dôvera v taliansku ekonomiku a aby sa vysoké dlhy dostali pod kontrolu." EK taliansky úsporný balík pozorne preskúma. Komisia odhaduje čisté úspory nového balíka na približne 20 miliárd eur, čo zodpovedá približne 1,3 % talianskeho hrubého domáceho produktu (HDP).

Eskalácia dlhovej krízy v Taliansku je považovaná za najväčšie ohrozenie eurozóny. Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy priznali, že v prípade krachu Talianska by sa eurozóna rozpadla. Ak však budú trhy od Talianska naďalej požadovať také vysoké úroky ako v uplynulých týždňoch, tretia najväčšia ekonomika eurozóny sa nedokáže financovať.

To je hlavný dôvod, prečo vláda rozhodla o novom úspornom a reformnom balíku prekvapivo už v nedeľu. Premiér Mario Monti ho dnes predloží parlamentu. Nový balík by mal zachrániť Taliansko pred prehĺbením dlhovej krízy. Ide predovšetkým o obnovenie dôvery na dlhopisových trhoch v udržateľnosť verejného dlhu. Trhy dnes reagovali pozitívne, keď výnosy talianskych štátnych dlhopisov pokračovali v poklese. Výnos 10-ročných dlhopisov sa znížil o 29 bázických bodov na 6,395 % a riziková prirážka voči referenčným nemeckým dlhopisom klesla na 424 bodov.

Úsporný balík okrem iného obsahuje rozsiahlu dôchodkovú reformu, zrušenie daňových úľav a prípadné zvýšenie dane z pridanej hodnoty (HDP) o dva percentuálne body. Vek odchodu do dôchodku sa zvýši pre zamestnancov verejného aj súkromného sektora a zruší sa rast dôchodkov o infláciu. Navyše, sa zníži počet pracovníkov vo verejnom sektore. Ďalším z bolestivých opatrení je daň z nehnuteľností.

Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.

3 12 lom pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA