ENERGIA: EK preskúma financovanie výstavby jadrových reaktorov v Maďarsku

Budapešť 23. novembra (TASR) - Európska únia (EÚ) preskúma, či plán na financovanie výstavby dvoch nových reaktorov v jedinej jadrovej elektrárni (JE) v Maďarsku nie je v rozpore s jej pravidlami o štátnej pomoci. Informovali o tom agentúry Reuters a AP. Európska komisia (EK) má totiž obavy, že použitie štátnych peňazí na výstavbu nových reaktorov v jadrovej elektrárni pri meste Paks môže ...

Budapešť 23. novembra (TASR) – Európska únia (EÚ) preskúma, či plán na financovanie výstavby dvoch nových reaktorov v jedinej jadrovej elektrárni (JE) v Maďarsku nie je v rozpore s jej pravidlami o štátnej pomoci. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Európska komisia (EK) má totiž obavy, že použitie štátnych peňazí na výstavbu nových reaktorov v jadrovej elektrárni pri meste Paks môže narušiť konkurenciu na maďarskom trhu s energiami.

Maďarsko chce rozšíriť svoju jedinú jadrovú elektráreň a vlani si bez hospodárskej súťaže vybralo ruskú štátnu spoločnosť Rosatom, aby vybudovala oba reaktory. Budapešť chce projekt financovať aj z výhodného úveru od Ruska vo výške 10 miliárd eur, ktorý by mal pokryť zhruba 80 % nákladov.

Komisia má však podozrenie, že táto investícia “nie je kompatibilná” s trhovou cenou, preto sa rozhodla celú záležitosť podrobne preskúmať.

“Vzhľadom na veľkosť a dôležitosť projektu Paks musí komisia starostlivo vyhodnotiť, či je maďarská investícia v súlade s trhovými podmienkami a či nezahŕňa štátnu pomoc. To si vyžaduje kompletnú analýzu,” uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Maďarská vláda je presvedčená, že dohoda, ktorú Budapešť vlani uzavrela s Moskvou, je v súlade s európskymi pravidlami.

1 2 bal von

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA