ENERGIE: EK má stále výhrady voči dostavbe atómovej elektrárne Paks

Budapešť 21. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) má aj naďalej námietky voči rozširovaniu maďarskej atómovej elektrárne v Paksi. Vyhlásil to dnes v Budapešti podpredseda opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) Csaba Molnár, ktorý tak reagoval na pondelňajšie (20. apríla) tvrdenie ministra úradu maďarskej vlády Jánosa Lázára o údajnom schválení projektu s ruskou pomocou. Molnár, ktorý je ...

Budapešť 21. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) má aj naďalej námietky voči rozširovaniu maďarskej atómovej elektrárne v Paksi. Vyhlásil to dnes v Budapešti podpredseda opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) Csaba Molnár, ktorý tak reagoval na pondelňajšie (20. apríla) tvrdenie ministra úradu maďarskej vlády Jánosa Lázára o údajnom schválení projektu s ruskou pomocou.

Molnár, ktorý je súčasne poslancom Európskeho parlamentu, pripomenul, že eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Caňete na jeho otázku v tejto súvislosti odpovedal, že existujú právne námietky komisie voči tomuto projektu.

“V súčasnosti prebieha proces preverovania, či je projekt v súlade s normami Európskej únie, ktoré sa týkajú verejného obstarávania, štátnej podpory a spoločnej obchodnej politiky,” povedal Molnár. Dodal, že ak v ktorejkoľvek oblasti nájde EK nedostatky, bude potrebné vykonať zmeny, prípadne úplne zastaviť realizáciu projektu.

Podľa opozičného politika z odpovede komisára EK jednoznačne vyplýva, nespokojnosť komisie s tým, že na území únie by mala byť realizovaná investícia s ruskou technológiou.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko v zmysle zmluvy poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver 12 miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu schválili dohodu 6. februára. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA