Rusko zvyšuje dodávky plynu, viaceré štáty už zaznamenali zlepšenie

Brusel 6. februára (TASR) - Dodávky ruského plynu do Európy sa cez víkend mierne zlepšili, ale stále nedosiahli bežný objem. Oznámila dnes Európska komisia (EK) v reakcii na rozhodnutie Talianska, ktoré na dnes večer zvolalo tzv. krízový výbor.

Brusel 6. februára (TASR) – Dodávky ruského plynu do Európy sa cez víkend mierne zlepšili, ale stále nedosiahli bežný objem. Oznámila dnes Európska komisia (EK) v reakcii na rozhodnutie Talianska, ktoré na dnes večer zvolalo tzv. krízový výbor. Ten sa má zaoberať – z pohľadu Ríma, kritickým nedostatkom plynu v krajine.

"Cez víkend sa situácia zlepšila," vyhlásila hovorkyňa EK pre energetiku Marlene Holznerová. Dodala, že Bulharsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko, Poľsko a Grécko už dostávajú normálny objem plynu a objem dodávok do Rumunska, Talianska a Nemecka sa zvyšuje.

EK sa domnieva, že doterajšie problémy s importom plynu z Ruska nemožno označiť za energetickú krízu, pretože jednotlivé štáty boli schopné nahradiť výpadok v dodávkach zo skladových zásob a z iných zdrojov.

V Taliansku, kde spotreba, a tým aj dopyt po plyne v dôsledku nepriaznivého počasia lámu rekordy, pričom krajina už šesť dní zápasí s obmedzenými dodávkami, je podľa ministra priemyslu Corrada Passera situácia už kritická. Vláda zvažuje obmedzenie zásobovania podnikov plynom. Minister preto zvolal stretnutie krízového výboru, ktorý tvoria zástupcovia ministerstva, energetickej spoločnosti ENI a prevádzkovateľa plynovodov Snam.

Taliansko údajne dostáva z Ruska o 30 % menej plynu, ako požaduje. Výpadok sa snaží nahradiť zvýšeným importom komodity z Alžírska. Jadrom problému je fakt, že Taliansko pre zlé počasie, búrky a vietor na mori muselo prerušiť prevádzku terminálu na skvapalnený plyn v prístave Rovigo a má teraz obavy z nedostatku komodity.

Ruský energetický gigant Gazprom cez víkend priznal, že znížil na niekoľko dní objem plynu dodávaného do Európy. Dôvodom sú tuhé mrazy v Rusku, v dôsledku ktorých musela firma prioritne riešiť zásobovanie domáceho trhu. Ale v súčasnosti sú vraj už vyvážané objemy na úrovni dohodnutej v kontraktoch.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA