EP rozhodne o zrušení imunity poslanca Jobbiku pre údajnú špionáž pre Rusko

Brusel 13. októbra (TASR) - Výbor pre právne veci Európskeho parlamentu (EP) prijal v pondelok návrh prezentovaný v pléne EP a týkajúci sa zrušenia imunity maďarského europoslanca Bélu Kovácsa, ktorý v europarlamente zastupuje stranu Jobbik. Europoslanec József Szájer, ktorý v EP zastupuje maďarskú vládnu stranu Fidesz a ktorý je jediným maďarským europoslancom vo výbore pre právne veci (JURI)...

Brusel 13. októbra (TASR) – Výbor pre právne veci Európskeho parlamentu (EP) prijal v pondelok návrh prezentovaný v pléne EP a týkajúci sa zrušenia imunity maďarského europoslanca Bélu Kovácsa, ktorý v europarlamente zastupuje stranu Jobbik.

Europoslanec József Szájer, ktorý v EP zastupuje maďarskú vládnu stranu Fidesz a ktorý je jediným maďarským europoslancom vo výbore pre právne veci (JURI), oznámil, že EP prijme konečné rozhodnutie o zrušení imunity Kovácsa v stredu 14. októbra.

Szájer pripomenul, že ak europoslanec Kovács zostane bez imunity, jeho prípad, ktorý pritiahol veľkú mediálnu pozornosť, sa môže dostať pred súdnu inštanciu.

Úrad EÚ pre boj proti podvodom (OLAF) ešte začiatkom tohto roka začal vyšetrovanie proti Kovácsovi pre podozrenie z finančnej sprenevery a podvodu.

Generálny prokurátor Maďarska Péter Polt v roku 2014 požiadal predsedu EP Martina Schulza, aby zbavil Kovácsa poslaneckej imunity pre podozrenie, že tento člen Jobbiku vykonával špionáž v inštitúciách EÚ v prospech Ruskej federácie.

Kovács je podozrivý z toho, že sa pravidelne a v tajnosti stretával s ruskými diplomatmi v Bruseli a každý mesiac navštívil Moskvu. Obvinený poslanec poprel všetky obvinenia, ktoré boli proti nemu vznesené.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA