Sacharovovu cenu za slobodu myslenia dostanú piati aktivisti arabskej jari

Štrasburg 27. októbra (TASR) – Piati predstavitelia tzv. arabskej jari získali tento rok Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Predsedovia frakcií EP v Štrasburgu dnes rozhodli, že cenu, dotovanú 50.000 eurami, dostanú dve ženy a traja muži z Egypta, Sýrie, Líbye a Tuniska. Informovala o tom agentúra DPA.

Andrej Dmitrijevič Sacharov bol sovietsky jadrový fyzik a spolutvorca ruskej vodíkovej bomby, neskôr disident, bojovník za ľudské práva a laureát Nobelovej ceny za mier. Cenu na jeho počesť udeľuje Európsky parlament od roku 1988. Každý rok ňou oceňuje jednotlivcov alebo organizácie, ktoré podporujú ľudské práva, slobodu a demokraciu. V roku 1989 získal túto cenu Alexander Dubček.

Tento rok ju posmrtne dostane Tunisan Muhammad Búazízí, ktorého zúfalé gesto upálenia sa na verejnosti sa stalo symbolom následnej revolúcie v jeho krajine. Ďalšími ocenenými sú 26-ročná egyptská blogerka Asmá Mahfúzová, 77-ročný Líbyjčan Ahmad Zubajr Sanúsí, a zo Sýrie 34-ročná právnička Razán Zajtúnová a politický karikaturista Alí Farzát.

Asmá Mahfúzová je jednou zo zakladateliek Egyptského hnutia mládeže. Jej výzvy na slobodu, ktoré sa v januári tohto roku nebála zverejniť cez YouTube, videlo státisíce ľudí, ktorí sa neskôr začali zhromažďovať na protestných demonštráciách na káhirskom námestí Tahrír. Bola zatknutá režimom Husního Mubaraka a postavená pred vojenský súd. Pod tlakom prominentných aktivistov ju prepustili na slobodu.

Ahmad Zubajr Sanúsí je 77-ročný líbyjský disident; v Líbyi je považovaný za najstaršieho "väzňa svedomia". V roku 1970 ho odsúdili za údajný puč proti Muammarovi Kaddáfímu a 31 rokov strávil vo väzení – o štyri roky dlhšie než Nelson Mandela. V súčasnosti je v rámci Prechodnej národnej rady poverený záležitosťami politických väzňov a situáciou ľudských práv v Líbyi.

Päticu exponentov arabskej jari uzatvárajú dvaja občania Sýrie. Razán Zajtúnová, 34-ročná právnička, je jednou z lídrov výboru, ktorý koordinuje občianske povstanie v Sýrii. Viacerí členovia jej rodiny, vrátane jej manžela, boli zatknutí a úrady ju obvinili z podpory terorizmu. Ochrankyňa ľudských práv založila webovú stránku o sýrskych politických väzňoch, za čo dostala zákaz opustiť krajinu.

Alí Farzát je sýrsky politický karikaturista, autor vyše 15.000 satirických diel uverejnených v sýrskych, arabských a medzinárodných médiách. Za ostrú kritiku diktátorských režimov a ich predstaviteľov ho v auguste surovo zbili sýrske bezpečnostné služby, pričom mu polámali obe ruky.

Ďalšími kandidátmi na cenu boli uväznený vodca bieloruskej opozície Dmitrij Bondarenko, nominovaný európskymi konzervatívcami, a Mierová komunita San José de Apartadó z Kolumbie, ktorú navrhla spoločná platforma európskej ľavice a zelených (GUE/NGL).

Laureátom cenu slávnostne odovzdajú 14. decembra v Štrasburgu.

3 20 žab dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA