EÚ a Austrália chcú zúžiť spoluprácu

Brusel 5. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso počas dnešných bilaterálnych rozhovorov s austrálskou premiérkou Juliou Gillardovou v Canberre ocenil novú etapu zúženej spolupráce medzi Austráliou a Európskou úniou.

Obaja politici podčiarkli význam spoločných historických, kultúrnych a medziľudských hodnôt, ktoré spájajú oba kontinenty.

"Austrália je jedným z najželateľnejších partnerov Európy. Zdieľame spoločné kultúrne dedičstvo, máme rovnaké základné záujmy a základné hodnoty orientované na demokraciu a ľudské práva, ale aj otvorenosť, toleranciu a globálnu zodpovednosť," vyhlásil Barroso. Zároveň dodal, že vo svete, ktorý sa čoraz viac integruje, to nie je žiadna maličkosť.

Význam spolupráce EÚ s Austráliou je ešte dôraznejší v ekonomickej rovine, keďže členské štáty EÚ predstavujú spolu najsilnejší zdroj zahraničných investícií v Austrálii a európske firmy vytvárajú na najmenšom kontinente sveta okolo 500.000 pracovných miest.

Barroso a Gillardová sa zaviazali aj naďalej koordinovať svoje úsilie pri riešení najvýznamnejších globálnych problémov v rámci Organizácie Spojených národov, skupiny G20 alebo Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Obojstranná výzva oboch štátnikov pre zintenzívnenie dlhodobej spolupráce medzi EÚ a Austráliou sa má v blízkej budúcnosti premietnuť najmä v oblastiach, ako je zahraničná a bezpečnostná politika, ekonomický rozvoj, obchod a investície, klimatické zmeny a životné prostredie, veda, výskum, inovácie a vzdelávanie.

Nová, rozšírená, rámcová dohoda o spolupráci medzi EÚ a Austráliou by mala byť odsúhlasená a prijatá v októbri tohto roku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA