EÚ a európsky futbal chystajú zápasy na pomoc v boji proti hladu v Afrike

Brusel 28. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že v spojení s Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Združením európskych futbalových líg (EPFL) bude tohto roku bojovať proti hladu a podvýžive v africkom subsaharskom regióne Sahel. A to v rámci akcie s názvom Európskym futbalom proti hladu.

EK pripomína, že vo svete so siedmimi miliardami obyvateľov, takmer jedna miliarda je postihnutá chronickým hladom a podvýživou. Komisia sa v spolupráci s FAO a EPFL rozhodla rozšíriť povedomie Európanov o tomto fenoméne a zvýšiť ich mieru účasti na pomoci pre milióny hladujúcich.

V rámci tohoročnej akcie Európsky futbal proti hladu sa kampaň zameria na oblasť Sahelu, kde hlad postihuje takmer 12 miliónov ľudí z piatich afrických krajín – Burkiny Faso, Čadu, Mali, Mauritánie a Nigeru. Európska komisia tohto roku už vyčlenila spolu 275 miliónov eur na krízovú pomoc pre túto oblasť (123,5 milióna na humanitnú pomoc a 150 miliónov eur na rozvojové projekty), ale chce, aby sa občania EÚ dozvedeli viac o humanitárnej kríze v subsaharskej Afrike.

Pomôcť tejto kampani má práve futbalový projekt s mottom „Spoločne zachraňujeme životy,“ ktorý prepojí Európsku komisiu, OSN, európske futbalové kluby, sociálne médiá a širokú verejnosť. Dňom D, alebo takzvaným Európskym dňom zápasov, bude 31. marec a 1. apríl, keď sa do netradičného futbalového súperenia naprieč kontinentom zapojí 20 európskych futbalových líg z 15 členských štátov EÚ, pričom v tento deň si futbal v mene boja proti hladu zahrá vyše 300 európskych klubov. Slovensko sa tohto projektu nezúčastňuje.

Zapojené sú kluby a futbalové ligy z nasledovných krajín: Belgicko, Bulharsko, Grécko, Holandsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, TalianskoUkrajina.

Kampaň Európskym futbalom proti hladu už má aj svojich veľvyslancov dobrej vôle, ktorými sa stali známe mená európskeho futbalu: Raul Gonzalez, Patrick Vieira, Roberto Baggio, Herbert Prohaska, Christo Stoičkov, Francesco Toldo, Vidar Riseth, Felix Magath, Stephen Froind, Alexej Medvedev. Aj títo hráči sa zúčastnia Európskeho dňa zápasov. A okrem toho aj vybraných akcií na predstavenie kampane ako čo najúčinnejšie pomáhať miliónom hladujúcich ľudí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA