EÚ a Mexiko chcú obnoviť dohodu o voľnom obchode podľa vzoru CETA a TTIP

Brusel 11. mája (TASR) - Európska únia sa chystá aktualizovať dohodu o voľnom obchode s Mexikom. Oznámila to dnes eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová po pracovnom stretnutí v Bruseli s mexickým ministrom hospodárstva Ildefonsom Guajardom Villarrealom. Obe strany ohlásili spoločný zámer zmodernizovať existujúcu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Mexikom.

Brusel 11. mája (TASR) – Európska únia sa chystá aktualizovať dohodu o voľnom obchode s Mexikom. Oznámila to dnes eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová po pracovnom stretnutí v Bruseli s mexickým ministrom hospodárstva Ildefonsom Guajardom Villarrealom.

Obe strany ohlásili spoločný zámer zmodernizovať existujúcu dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Mexikom.

Komisárka Malmströmová pripomenula, že EÚ a Mexiko sú strategickými partnermi, spojenými prostredníctvom dohody o voľnom obchode, zásluhou ktorej sa v posledných 15 rokoch významne znásobil vzájomný obchod a investície. Dohoda o voľnom obchode viedla tiež k hospodárskemu rastu a vytváraniu pracovných miest pre obe strany.

“Obchodná dohoda odstránila väčšinu colných bariér, teraz však naše podniky čelia nový typom prekážok, ktoré musíme riešiť. Naša dohoda sa musí prispôsobiť novej realite,” zdôraznila Malmströmová.

Podľa jej slov obe strany sa musia usilovať o vytvorenie modernizovanej obchodnej dohody, porovnateľnej s dohodami o voľnom obchode, ktoré EÚ uzavrela s Kanadou (CETA) alebo o ktorých rokuje s USA (TTIP).

“Budem požadovať mandát od Rady EÚ na začatie rokovaní ešte v tomto roku, pripravíme pre to pôdu v rámci summitu EÚ-Mexiko 12. júna 2015,” spresnila eurokomisárka pre obchod.

Malmströmová a mexický minister hospodárstva sa dnes zúčastnili na konferencii “Upgrade dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Mexikom”.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ed

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA