EÚ a NATO privítali podpis politickej dohody o Líbyi

Brusel 18. decembra (TASR) - Európska únia víta podpis politickej dohody o Líbyi a vyjadruje podporu nadchádzajúcej vláde národnej jednoty. Uviedla to vo štvrtok šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. Zástupcovia súperiacich líbyjských frakcií podpísali vo štvrtok v Maroku dohodu o vytvorení vlády národnej jednoty, ktorú sprostredkovala OSN.

Brusel 18. decembra (TASR) – Európska únia víta podpis politickej dohody o Líbyi a vyjadruje podporu nadchádzajúcej vláde národnej jednoty. Uviedla to vo štvrtok šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Zástupcovia súperiacich líbyjských frakcií podpísali vo štvrtok v Maroku dohodu o vytvorení vlády národnej jednoty, ktorú sprostredkovala OSN.

Mogheriniová to označila za “historický krok” pre obnovenie mieru a stability v Líbyi. Podpis politickej dohody podľa jej slov dláždi cestu k mierovému riešeniu občianskej krízy, ktorá “rozdelila, ochudobnila a priniesla veľa utrpenia” líbyjskému ľudu, a ktorá predstavovala rastúcu hrozbu nielen pre Líbyu, ale aj pre jej susedov vrátane samotnej EÚ.

“Európska únia sľubuje svoju podporu vláde národnej jednoty a nebude oficiálne udržiavať kontakty s jednotlivcami, ktorí tvrdia, že sú súčasťou vládnych inštitúcií, ktoré nie sú zahrnuté do politickej dohody o Líbyi,” uviedla Mogheriniová.

EÚ je zároveň pripravená poskytnúť tejto krajine okamžitú a silnú podporu v rôznych oblastiach, ktoré budú uprednostnené spoločne s líbyjskými úradmi. K dispozícii je finančný balíček vo výške 100 miliónov eur, pod ktorý spadá aj okamžitá pomoc pre najviac trpiacu časť líbyjského obyvateľstva.

Politickú dohodu líbyjských opozičných frakcií v marockom Schíráte privítal vo štvrtok aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

“Ide o významný krok na ceste, ktorá má Líbyjčanom priniesť mier a stabilitu. Teším sa na realizáciu tejto dohody a na vznik inkluzívnej vlády národnej jednoty,” uviedol Stoltenberg v správe pre médiá.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) lsi

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA