EÚ a Nový Zéland chcú urýchliť rokovania o dohode o voľnom obchode

Brusel 29. októbra (TASR) - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Junckerom a predseda Európskej rady Donald Tusk sa dnes v Bruseli stretli s predsedom vlády Nového Zélandu Johnom Keyom, aby prerokovali možnosti ďalšieho rozvoja obchodných a hospodárskych vzťahov medzi Európskou úniou a Novým Zélandom. V spoločnom vyhlásení pre médiá všetci traja lídri skonštatovali, že EÚ a Nový Zéland sú ...

Brusel 29. októbra (TASR) – Predseda Európskej komisie Jean-Claude Junckerom a predseda Európskej rady Donald Tusk sa dnes v Bruseli stretli s predsedom vlády Nového Zélandu Johnom Keyom, aby prerokovali možnosti ďalšieho rozvoja obchodných a hospodárskych vzťahov medzi Európskou úniou a Novým Zélandom.

V spoločnom vyhlásení pre médiá všetci traja lídri skonštatovali, že EÚ a Nový Zéland sú dlhoročnými a blízkymi partnermi, ktorí zdieľajú základné hodnoty, spoločné záujmy a majú rastúce a vzájomne výhodné obchodné a hospodárske vzťahy, posilnené aj kultúrnymi väzbami.

Juncker, Tusk a Key zdôraznili, že účelom ich rokovaní bolo ďalšie prehĺbenie vzájomných politických, bezpečnostných, obchodných a investičných vzťahov.

“Zaviazali sme sa začať proces rokovaní o rýchlom dosiahnutí hlbokej a komplexnej dohody o voľnom obchode. Rokovania, ktoré by mali zadefinovať rozsah a celkový prístup, začnú čo najskôr,” uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení. Podľa ich vyjadrenia dohoda o voľnom obchode podporí udržateľný rast a investície, povedie k otvoreniu nových obchodných a podnikateľských príležitostí a k vytváraniu nových pracovných príležitostí.

Do kontextu týchto rokovaní spadá aj dnešné stretnutie eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej s novozélandským ministrom obchodu Timom Groserom. Obaja majú doriešiť podrobnosti o rozsahu a celkovom prístupe k budúcim rokovaniam o tejto dohode.

Malmströmová a Groser túto príležitosť využijú aj na výmenu názorov ohľadom prípravy nadchádzajúcej 10. ministerskej konferencie Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a o prebiehajúcich rokovaniach o dohode o obchode so službami (TISA), ktorá je prerokúvaná mimo WTO a na ktorej sa zúčastňujú EÚ aj Nový Zéland.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA