EÚ a Ukrajina parafovali asociačnú zmluvu a zmluvu o voľnom obchode

Brusel 30. marca (TASR) – Ukrajina a EÚ dnes v Bruseli parafovali dôležitú zmluvu o pridružení a zmluvu o voľnom obchode. Zmluvy na skromnom obrade podpísali napriek tomu, že ukrajinská opozičná líderka Júlia Tymošenková zostáva vo väzení. Odsúdenie Tymošenkovej EÚ kritizovala ako politicky motivované.

EÚ o podpísaní zmlúv hlavným vyjednávačom Miroslavom Lajčákom a jeho ukrajinským náprotivkom Pavlom Klimkinom informovala len v strohom, trojodstavcovom tlačovom vyhlásení.

"Obe strany sa spoločne zaviazali k ďalším technickým krokom potrebným na prípravu uzavretia asociačnej dohody," uvádza sa vo vyhlásení.

Hovorca komisára pre rozširovanie EÚ Štefana Füleho, Peter Stano povedal, že parafovanie je len "úplne prvým krokom". Podpis a ratifikácia dohody "budú závisieť od politického vývoja na Ukrajine," dodal.

Nemecký poslanec Elmar Brok, ktorý predsedá zahraničnému výboru Európskeho parlamentu, povedal, že od Ukrajiny sa okrem iného očakáva "ukončenie stíhania a väznenia opozičných politikov, čo je neprijateľné a v protiklade s vládou zákona".

Brok Tymošenkovú výslovne nespomenul, Brusel však v minulosti v súvislosti s procesom a následným uväznením bývalej premiérky Kyjev opakovane kritizoval.

Prípad Tymošenkovej vyvolal v EÚ dilemu. Niektorí vyhlasujú, že ďalšia integrácia Ukrajiny by mala byť podmienená prepustením političky, iní argumentujú, že bez zlepšenia vzájomných vzťahov sa Ukrajina obráti Európe chrbtom a nadviaže tesnejšie vzťahy s Ruskom.

Klimkin po parafovaní zmlúv povedal, že asociačná dohoda s EÚ je "najlepším nástrojom" na podporu reforiem na Ukrajine.

3 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA