EÚ a UNHCR spustili program pre 20.000 azylantov v Grécku

Brusel 14. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) a Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dnes oznámili, že spustili v Grécku program zameraný na vytvorenie prijímacích kapacít pre 20.000 žiadateľov o azyl a na relokáciu migrantov. Program sa bude realizovať prostredníctvom dotácií na bývanie v súkromnom sektore. Komisia na tento účel poskytne sumu 80 miliónov eur z rozpočtu EÚ na ...

Brusel 14. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) a Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dnes oznámili, že spustili v Grécku program zameraný na vytvorenie prijímacích kapacít pre 20.000 žiadateľov o azyl a na relokáciu migrantov. Program sa bude realizovať prostredníctvom dotácií na bývanie v súkromnom sektore.

Komisia na tento účel poskytne sumu 80 miliónov eur z rozpočtu EÚ na rok 2016.

V mene Európskej komisie vyhlásenie podpísala podpredsedníčka EK zodpovedná za rozpočet a ľudské zdroje Kristalina Georgievová. Za UNHCR podpis pridal námestník Vysokého komisára pre utečencov George Okoth-Obbo a za grécku stranu zástupca ministra vnútra Ioannis Muzalas.

“Prejavujeme solidaritu Grécku a tiež deťom, ženám a mužom hľadajúcich útočisko v Európe. Program, ktorý dnes spúšťame, ponúka finančnú podporu EÚ pre rodiny s deťmi, najmä v cieľom poskytnúť im zodpovedajúci prístrešok,” uviedla Georgievová.

Upozornila, že ide o dočasnú pomoc, keďže EK chce aj naďalej využívať všetky dostupné nástroje pre nájdenie dlhodobého riešenia utečeneckej krízy v Európe.

Dnes schválený program počíta s poskytnutím finančných prostriedkov z rozpočtu EÚ pre UNHCR na podporu Grécka pre zlepšovanie jeho prijímacích kapacít v prospech azylantov. UNHCR zaistí nových 20.000 miest prostredníctvom dotácií pre platbu nákladov na nájomné a v prospech hostiteľských rodín.

UNHCR už podporil grécku vládu pri zlepšení existujúcich prijímacích zariadení na niektorých ostrovoch.

Stavebné práce na prijímacích vykonávané centrách pre migrantov, takzvaných hotspotoch, vykonávajú grécke úrady, ktoré však pri tom môžu využívať poradenstvo pracovníkov UNHCR.

Celkové finančné prostriedky z rozpočtu EÚ vyčlenené na utečenecké krízu v rokoch 2015 a 2016 predstavujú 10 miliárd eur. Na rok 2016 pripadá suma vyše 4 miliardy eur, z ktorej je financovaný aj spoločný program EK a UNHCR.

Grécko je jedným z členských štátov EÚ najviac postihnutých súčasnou bezprecedentnou utečeneckou krízou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená v celom rozsahu

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA