Ashtonová odsúdila masakru v sýrskej Hame

Brusel 31. júla (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová vyhlásila dnes, že je "šokovaná" masakrou v sýrskom meste Hamá. Oznámila to agentúra DPA.

"Tento útok a prebiehajúce zásahy armády v iných sýrskych mestách sú bezprostredne pred začiatkom svätého mesiaca ramadán ešte neprijateľnejšie ako inokedy," uvádza sa vo vyhlásení Ashtonovej. "Sýrska armáda a bezpečnostné sily majú povinnosť chrániť obyvateľov a nie ich masakrovať," dodala a vyhlásila, že zodpovedných za krviprelievanie treba postaviť pred súd. Jedinou cestou z krízy je podľa Ashtonovej národný dialóg medzi vládou a opozíciou.

EÚ plánuje v pondelok rozšíriť sankcie proti režimu sýrskeho prezidenta Bašara Asada a zmraziť vklady a zakázať cestovanie piatim ďalším predstaviteľom režimu, oznámila agentúra Reuters. Únia doteraz uvalila sankcie na Asada a viac ako dve desiatky sýrskych predstaviteľov.

Najmenej 124 ľudí prišlo o život pri najnovších útokoch sýrskej armády proti demonštrantom v meste Hamá, jednom z centier protestov proti režimu prezidenta Bašára Asada, a na ďalších miestach krajiny. Oznámila to agentúra DPA, ktorá sa odvolala na správy sýrskych exilových aktivistov.

3 1 20 ari

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA