Ashtonová odsúdila útok na palestínsku mešitu v Predjordánsku

Brusel 6. septembra (TASR) – Vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová dnes ostro odsúdila pondelňajšie útoky na mešitu an-Nurajn, nachádzajúcu sa na palestínskom území v Predjordánsku.

"Prísne odsudzujeme pondelňajšie podpálenie a poškodenie mešity an-Nurajn v dedine Kusra na západnom brehu Jordánu. Útoky voči svätostánkom podkopávajú slobodu vierovyznania a náboženského presvedčenia, ktorá je jednou zo základných ľudských práv," vyhlásila dnes podpredsedníčka Európskej komisie v mene svojho úradu.

Ashtonová vyzvala izraelské úrady, aby vyšetrili pozadie útokov na mešitu, postavili vinníkov pred súd a zabránili tomu, aby sa podobné útoky v budúcnosti opakovali.

Podľa šéfky európskej diplomacie takéto provokačné útoky oslabujú úsilie vybudovať pevné základy mieru v tomto regióne. Ashtonová zároveň dodala, že EÚ bude aj naďalej vyvíjať úsilie vedúce k nastoleniu mierových rokovaní, ktoré by mali ukončiť dlhodobý izraelsko-palestínsky konflikt.

K útokom na mešitu v dedine Kusra na severe Predjordánska došlo v pondelok, keď neznámi vandali mešitu podpálili a vážne poškodili. Miestni občania z podpaľačstva obviňujú židovských osadníkov. Dôvodom by mohla byť pomsta za demolovanie troch domov v židovskej osade.

Okrem toho útočníci na vonkajšie steny mešity nastriekali hanlivé výroky proti prorokovi Mohamedovi, nakreslili židovskú hviezdu a uviedli názov židovskej osady Migron, kde izraelskí vojaci už predtým demontovali niekoľko domov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA