Ashtonová ostro odsúdila krvavé zrážky v Egypte

Brusel 21. novembra (TASR) – Šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová ostro odsudzuje krvavé zrážky, ktoré v sobotu vypukli v egyptskej metropole Káhira.

"Som extrémne znepokojená prestrelkami a násilnými zrážkami, ku ktorým tento víkend došlo v Egypte, predovšetkým na námestí Tahrír v Káhire," uvádza sa v stanovisku vysokej komisárky únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

"Ľutujem stratu ľudských životov a vysoký počet zranení, ku ktorým došlo, a vyjadrujem svoju účasť rodinám, ktoré stratili svojich najbližších."

Ashtonová vo svojom stanovisku v nedeľu večer zároveň vyzvala na upokojenie situácie a čo najprísnejšie odsúdila používanie násilia.

Dodala, že niet pochýb, že proces prechodu egyptskej spoločnosti je ťažký a vyžaduje si veľké výzvy. Upozornila, že v tejto súvislosti už v minulosti vyjadrila obavy ohľadom používania zákona o stannom práve a najmä o prebiehajúcich vojenských súdoch.

"Pripomínam, že dočasná vláda a všetky strany zúčastnené na procese politického prechodu majú historickú povinnosť počúvať ľudí a chrániť ich demokratické túžby," upozornila podpredsedníčka Európskej komisie. Zároveň pripomenula, že zákon a poriadok musia byť obnovené za podmienok dodržiavania základných ľudských práv.

Ashtonová vyhlásila, že si uvedomuje dôležitosť doby, v ktorej sa Egypťania pripravujú na svoje prvé demokratické a transparentné voľby. Vyjadrila nádej, že občania krajiny i štátne úrady nájdu spôsob, ako čo najpokojnejšie čeliť nadchádzajúcim výzvam.

Krvavé zrážky medzi egyptskými bezpečnostnými silami a demonštrantami, ktoré už tretí deň pokračujú v metropole Káhira, si doteraz vyžiadali najmenej 20 životov. Oznámilo to dnes egyptské ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého utrpelo zranenia približne 1750 ľudí.

Prvé zrážky na námestí Tahrír vypukli v sobotu ráno a potom opäť vo väčšom rozsahu v nedeľu večer, keď sa polícia a armáda pokúsili rozohnať okolo 50.000 demonštrantov, protestujúcich proti vládnucej vojenskej rade. Nespokojenci požadovali oznámenie termínu, v ktorom armáda odovzdá moc civilnej vláde.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA