Ashtonová súhlasila s iránskym návrhom na rokovania o jadrovom programe

Brusel 6. marca (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová poslala dnes oficiálny list iránskemu jadrovému vyjednávačovi, v ktorom vyjadrila súhlas s ponukou na stretnutie a rokovanie o jadrovom programe islamskej republiky.

Ashtonová na stretnutie s iránskym vyjednávačom Saídom Džalílím pôjde ako zástupkyňa šiestich svetových veľmocí – Spojených štátov, Ruska, Číny, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Nemecka. K dnešnému súhlasu s ponukou z iránskej strany došlo po týždňoch rokovaní Ashtonovej s touto šesticou veľmocí.

Irán prostredníctvom listu od Džalílího ešte vo februári navrhol oživiť rokovania o iránskom jadrovom programe, ktoré sa viac ako rok nachádzajú na mŕtvom bode. Džalílí v liste uviedol, že Irán príde na rokovania s novými iniciatívami.

„Dnes som odpovedala Dr. Džalílímu na jeho list zo 14. februára. Navrhla som obnovenie rozhovorov s Iránom o jadrovej otázke,“ uviedla Ashtonová v stanovisku pre médiá.

Ashtonová a jej partneri zo šiestich veľmocí vyjadrili obavy, že Teheránom vyvíjaný jadrový program má za cieľ výrobu jadrových zbraní, pričom medzinárodné spoločenstvo chce, aby sa iránska strana prísne pridržiavala mierového aspektu pri svojom jadrovom vývoji. Teherán podobné obvinenia popiera a tvrdí, že nukleárny vývoj je vedený za účelom čeliť narastajúcej energetickej spotrebe krajiny.

Ashtonová uviedla, že dátum a miesto rokovaní s iránskou delegáciou sa ešte bude musieť dohodnúť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA