Ashtonová žiada mimoriadne zasadnutie Rady OSN pre ľudské práva o Sýrii

Brusel 29. novembra (TASR) - Vysoká komisárka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová privítala pondelňajšie zverejnenie správy nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie o porušovaní ľudských práv v Sýrii zo strany režimu prezidenta Bašára Asada.

Brusel 29. novembra (TASR) – Vysoká komisárka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová privítala pondelňajšie zverejnenie správy nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie o porušovaní ľudských práv v Sýrii zo strany režimu prezidenta Bašára Asada.

"Vítam zverejnenie tejto správy a som hlboko znepokojená alarmujúcimi zisteniami porušovania medzinárodne platných ľudských práv v Sýrii, ku ktorým došlo od 1. marca tohto roku," uviedla Ashtonová vo vyhlásení.

Podpredsedníčka Európskej komisie dodala, že medzinárodná vyšetrovacia komisia zistila široko uplatňované a systematické porušovanie základných ľudských práv, ktorého sa dopúšťali na civilnom obyvateľstve predstavitelia štátnych zložiek a ozbrojených síl. Poukázala na to, že správa komisie je založená na stovkách výpovedí z prvej ruky, od očitých svedkov a že jej hlavným odkazom je to, že sa sýrsky vládny režim v roku 2011 dopustil zločinov proti ľudskosti.

"Čo najprísnejšie odsudzujem brutálne utláčanie vlastného ľudu zo strany sýrskej vlády, ktoré viedlo k takým nevídaným zločinom," vyhlásila Ashtonová a dodala, že Európska únia neustále žiadala všetky inštitúcie Organizácie Spojených národov, aby pomohli ukončiť prejavy násilia a porušovania ľudských práv v Sýrii.

"Za daných okolností, zohľadniac vážnosť situácie a nevyhnutnosť toho, aby medzinárodné spoločenstvo odpovedalo na udalosti v Sýrii, Európska únia žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva," uviedla Ashtonová.

Výzva vysokej komisárky EÚ prichádza v deň, keď v Bruseli zasadajú ministri zahraničných vecí únie, pričom sa očakáva, že európski diplomati zverejnia ďalšie kolo sprísnených sankcií voči Damasku.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA