Barroso a Rehn privítali návrh kolektívnej ekonomickej vlády v eurozóne

Brusel 17. augusta (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a komisár pre menové záležitosti Olli Rehn privítali dnes výsledok utorňajšieho (16.8.) stretnutia v Paríži medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym.

Nemecko a Francúzsko navrhujú vytvorenie "kolektívnej ekonomickej vlády" v eurozóne, na čele ktorej by v prvom 2,5-ročnom období stál prezident Európskej únie Herman Van Rompuy. Podľa Merkelovej a Sarkozyho návrhu by ekonomickú vládu eurozóny tvorili šéfovia štátov a vlád, ktorí by sa schádzali dvakrát do roka, v prípade potreby aj častejšie.

"Návrhy predložené prezidentom Sarkozym a kancelárkou Merkelovou sú vítaným krokom dopredu v našom spoločnom úsilí posilniť vládu v eurozóne. Toto rozhodnutie predstavuje významný politický príspevok lídrov dvoch najväčších ekonomík eurozóny v debatách na túto tému," uvádza sa v dnešnom spoločnom vyhlásení predsedu EK a komisára pre menové záležitosti.

Barroso a Rehn zdôraznili, že finančná kríza, ktorej čelí EÚ, ukázala, že spoločná mena znamená aj spoločnú zodpovednosť. A to si podľa oboch vyžaduje bližšiu koordináciu ekonomických politík členských štátov eurozóny. Nový formát – kolektívna ekonomická vláda – a pravidelné stretávanie sa lídrov na summitoch eurozóny, ktorá bude mať svoje predsedníctvo, podľa oboch politikov povedie ku stabilnejšiemu a silnejšiemu politickému vedeniu.

Barroso a Rehn privítali aj návrh lídrov Francúzska a Nemecka, aby sa 17 členských štátov eurozóny zaviazalo k dosiahnutiu vyrovnaného rozpočtu, čo by malo byť zakotvené v ich národných ústavách najneskôr do leta budúceho roka.

"Princíp vyrovnaného rozpočtu je základným kameňom Paktu stability a rastu. My sme už navrhli podstatné posilnenie pravidiel v tomto smere, čo by malo byť dotiahnuté do konca v septembri spolu s Európskym parlamentom," vyhlásili predseda EK a komisár Rehn. Zakotvenie princípu rozpočtovej rovnováhy do národných ústav je podľa nich správnym politickým záväzkom pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Poprední predstavitelia EK privítali tiež aj francúzsko-nemecký návrh o dani z finančných transakcií. "Daň z finančných prevodov bude kľúčovým nástrojom na zabezpečenie toho, že finančný sektor spravodlivejšie prispieva na verejné účty," vyhlásili Barroso a Rehn a uviedli, že Európska komisia chystá vlastný návrh v tomto zmysle, ktorý by mal byť predstavený verejnosti už v najbližších týždňoch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA