Barroso verí Papadimosovým sľubom o splnení záväzkov

Brusel 21. novembra (TASR) – Európska komisia chce veriť, že riešenie, ktoré ponúka Grécku, nie je iba na zajtrajšok, že ide o kroky a spoločné úsilie, ktoré pre budúcnosť zabezpečia Grékom trvalo udržateľný rozvoj, povedal dnes predseda Európskej komisie José Manuel Barroso po rokovaní s gréckym premiérom Lukasom Papadimosom.

Papadimos prišiel po prvý raz do Bruselu ako šéf vlády, ktorej úlohou je získať potrebný širokospektrálny konsenzus s opatreniami a reformami vynútenými Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) a zabezpečiť podpísanie dokumentu, v ktorom sa politické strany v duchu národnej jednoty angažujú splniť všetky záväzky. Na nich sa dohodli lídri eurozóny na summite z 26. októbra tohto roku.

"Mám vysokú dôveru v naplnenie gréckych záväzkov. Už to sľúbil grécky parlament a aj dnešné stretnutie s gréckym premiérom bolo veľmi konkrétne a dostalo sa mi ubezpečenia, že grécka strana nezaváha splniť si svoju povinnosť," povedal Barroso na tlačovej konferencii po skončení stretnutia s gréckym premiérom. Barroso dodal, že si je vedomý toho, v akých ťažkých chvíľach sa ocitli občania Grécka, ale dodal, že každá doba si vyžaduje svoje obete a uviedol, že európske očakávania o dôkazoch gréckej jednoty sú jednoznačné. Kým Európska komisia neobdrží dokument podpísaný všetkými lídrami gréckych politických strán, vládnych aj opozičných, EÚ neuvoľní šiestu tranžu vo výške osem miliárd eur, ktorú grécka vláda potrebuje na vykrytie bežných štátnych výdavkov najneskôr v polovičke decembra.

Grécky premiér na otázku novinárov, kedy presne možno očakávať zaslanie podpísaného dokumentu so záväzkami politických lídrov, neodpovedal jednoznačne, iba potvrdil, že tieto záväzky podpísané určite budú.

"Nie sú nijaké pochybnosti o tom. Ja sám som vypracoval detailnú správu o tom, čo ideme robiť, s ktorou sa oboznámili členovia parlamentu. Politické strany podporujú tento dokument a všetci si uvedomujeme, že nami podpísané stanovisko o splnení záväzkov odstráni prvky neistoty a pochybností, ale je to na politických lídroch našich strán, kedy sa rozhodnú podpísať," uviedol Papadimos a dodal, že dobrou správou pre Európu je aj to, že aj grécka verejnosť podporuje plán národnej jednoty, čo novej vláde dáva priestor na vykonávanie potrebných opatrení.

"Musíme si však byť vedomí, že kroky, ktoré uskutočníme my ako prechodná vláda, musia pripraviť vhodnú pôdu pre ďalšie reformné aktivity vlády, ktorá vzíde z predčasných volieb," uviedol Papadimos.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA