EÚ: Bosna a Hercegovina urobila pokrok smerom k členstvu v únii

Sarajevo 10. novembra (TASR) - Bosna a Hercegovina je opäť v hre o členstvo v Európskej únii vzhľadom na dobré vyrovnávanie sa krajiny s požadovanými reformami po takmer desaťročí obštrukčnej politiky. Vo svojej správe o napredovaní integračného procesu to dnes tamojším úradom prezentoval osobitný predstaviteľ EÚ pre Bosnu Lars-Gunnar Wiegemark. Súčasne zdôraznil že krajina teraz potrebuje ...

Sarajevo 10. novembra (TASR) – Bosna a Hercegovina je opäť v hre o členstvo v Európskej únii vzhľadom na dobré vyrovnávanie sa krajiny s požadovanými reformami po takmer desaťročí obštrukčnej politiky.

Vo svojej správe o napredovaní integračného procesu to dnes tamojším úradom prezentoval osobitný predstaviteľ EÚ pre Bosnu Lars-Gunnar Wiegemark. Súčasne zdôraznil že krajina teraz potrebuje preukázať významný posun v implementácii prijatých reforiem, píše agentúra AP.

Bosnianski lídri sa už dlhé roky nevedia dohodnúť na reforme ústavy, zavedenej v rámci Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila bosniansku vojnu z rokov 1992-95. Ústavná reforma, ktorá by mala zjednodušiť komplikovaný systém spravovania krajiny, je jednou z kľúčových požiadaviek EÚ.

Trojčlenné predsedníctvo Bosny a Hercegoviny informovalo Wiegemarka, že krajina hodlá predložiť vierohodnú žiadosť o členstvo v únii ešte do konca tohto roku.

Bosna a Hercegovina môže naďalej počítať i s podporou Slovenska, ktoré bude počas svojho historicky prvého predsedníctva v EÚ aktívne presadzovať politiku rozširovania únie. Počas svojej návštevy tejto balkánskej krajiny to v pondelok vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

2 tth rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA