EÚ cez program MFA vyplatila Ukrajine pôžičku 250 mil.eur a Gruzínsku 10 mil.eur

Brusel 21. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) dnes v mene Európskej únie (EÚ) vyplatila pôžičku z programu makrofinančnej pomoci (MFA) vo výške 250 miliónov eur pre Ukrajinu a ďalší úver vo výške 10 miliónov eur z toho istého programu poskytla Gruzínsku. Tranža pre Ukrajinu je poslednou z operácií makrofinančnej pomoci pre túto krajinu v celkovej výške 610 miliónov eur dohodnutej ešte v ...

Brusel 21. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes v mene Európskej únie (EÚ) vyplatila pôžičku z programu makrofinančnej pomoci (MFA) vo výške 250 miliónov eur pre Ukrajinu a ďalší úver vo výške 10 miliónov eur z toho istého programu poskytla Gruzínsku.

Tranža pre Ukrajinu je poslednou z operácií makrofinančnej pomoci pre túto krajinu v celkovej výške 610 miliónov eur dohodnutej ešte v roku 2010. Druhá operácia MFA pre Ukrajinu v hodnote jednej miliardy eur bola vyplatená v roku 2014.

Minulý týždeň bol prijatý nový návrh EK na ďalší program MFA v hodnote 1,8 miliardy eur. Tranže z tohto programu by mali byť vyplatené v období rokov 2015 a 2016.

EÚ poskytla Ukrajine tri série pôžičiek v súhrnnej hodnote 3,41 miliardy eur výmenou za realizáciu politických a ekonomických reforiem.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici v tejto súvislosti uviedol, že reformy, po ktorých volá EÚ, “sú zásadné pre stabilizáciu ukrajinskej ekonomiky a vytváranie podmienok pre udržateľný rast”.

V prípade Gruzínska dnešné zaslanie 10 miliónov eur predstavuje súčasť prvej splátky zo 46-miliónového programu MFA pre túto kaukazskú krajinu, ktorý bol schválený v auguste 2013. Prvá tranža vo výške 13 miliónov eur bola vyplatená 27. januára 2015.

Program makrofinančnej pomoci je súčasťou mimoriadnej podpory EÚ pre Ukrajinu a Gruzínsko a ich širšie zapojenie sa do diania v regióne, najmä prostredníctvom politiky Východného partnerstva a európskej susedskej politiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA