EÚ cez trustový fond pomôže 1,5 miliónom sýrskych utečencov v susedných štátoch

Brusel 1. decembra (TASR) - Európska komisia dnes oznámila, že suma vo výške 350 miliónov eur, vyčlenená z regionálneho trustového fondu EÚ pre Sýriu, je zatiaľ najväčšou odpoveďou eurobloku v reakcii na sýrsku utečenecké krízu. Tieto zdroje zaistia naliehavú potrebnú pomoc pre 1,5 milióna utečencov v preťažených hostiteľských komunitách v Libanone, Jordánsku, Iraku a Turecku. Trustový fond ...

Brusel 1. decembra (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že suma vo výške 350 miliónov eur, vyčlenená z regionálneho trustového fondu EÚ pre Sýriu, je zatiaľ najväčšou odpoveďou eurobloku v reakcii na sýrsku utečenecké krízu. Tieto zdroje zaistia naliehavú potrebnú pomoc pre 1,5 milióna utečencov v preťažených hostiteľských komunitách v Libanone, Jordánsku, Iraku a Turecku.

Trustový fond prijal balíček programov v celkovej výške 350 miliónov eur, čo k dnešnému dňu znamená jedno z najväčších opatrení Európskej únie v reakcii na sýrsku utečeneckú krízu.

Programy sú v nadchádzajúcich mesiacoch určené pre 1,5 milióna sýrskych utečencov žijúcich v preťažených hostiteľských komunitách v Libanone, Jordánsku, Iraku a Turecku. Sú zamerané na poskytnutie základného vzdelávania a ochranu detí, lepší prístup k zdravotnej starostlivosti, zaistenie pitnej vody a kanalizácie takisto aj na podporu ekonomických príležitostí a sociálne začlenenie utečencov.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uviedla, že ide o konkrétny dôkaz solidarity EÚ s krajinami, ktoré prijali a hostia najväčší počet sýrskych utečencov.

“Vojna v Sýrii je najväčšia humanitárna kríza, akej čelíme za posledné desaťročia. Máme povinnosť poskytovať podporu utečencom a komunitám, ktoré ich hostia,” zdôraznila Mogheriniová. Spresnila, že trvalé riešenie utečeneckej krízy možno dosiahnuť len prostredníctvom politického procesu, ktorý musia obyvatelia Sýrie zvládnuť sami a ktorý má vrátiť krajinu späť k stabilite a mieru.

Eurokomisár pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn pripomenul, že odpoveď Európy na túto krízu musí byť spoločná, aj keď doteraz do trustového fondu prispieva len 15 z 28 členských štátov EÚ.

“Za veľmi krátky čas sa nám podarilo začať s realizáciou najväčšieho balíka pomoci v reakcii na túto krízu. Som presvedčený, že ide o najefektívnejší spôsob, ako riešiť základné príčiny súčasnej migračnej krízy a zmeniť utečencom ich zúfalstvo na nádejnú budúcnosť,” uviedol Hahn na adresu schválených programov pre sýrskych utečencov v krajinách susediacich so Sýriou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA