EÚ chce bieloruských milionárov na zozname sankcií. Litva a Slovinsko sú proti

Brusel 22. marca (TASR) – Európski diplomati v priebehu tohto týždňa naznačili, že Rada EÚ pre zahraničné záležitosti na svojom piatkovom zasadnutí v Bruseli prijme nové kolo sankcií voči Bielorusku, Iránu a Sýrii. Internetová stránka EUobserver dnes uviedla, že sprísnené opatrenia voči bieloruskému režimu sa budú týkať aj niektorých vplyvných podnikateľov, o ktorých sa opiera bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

EUobserver s odvolaním sa zdroje poľskej tlačovej agentúry PAP napísal, že novými menami na čoraz širšej "čiernej listine" osôb, ktorým boli zmrazené ich účty v EÚ a nemôžu cestovať do krajín EÚ, budú minimálne traja bieloruskí milionári.

Nové sankcie by sa mali týkať Anatolija Ternavského. Ide o oligarchu, ktorý je aktívny v oblasti petrochemického priemyslu a úspešne podniká s nehnuteľnosťami. Ďalšie vplyvné meno na rozšírenom zozname je milionár Jurij Čiž, ktorý je považovaný za jedného z hlavných finančníkov prezidenta Lukašenka.

Do tretice by nové sankcie mali postihnúť ďalšie firmy patriace magnátovi Vladimirovi Peftievovi. Magnát sa na zozname EÚ ocitol už v júni 2011, keď jeho osobné účty, ako aj kontá troch firiem, na ktoré je napojený (export zbraní, mobilný operátor a lotéria) EÚ zmrazila. Peftiev, je známy aj ako Lukašenkov bankár a minuloročné sankcie na tomto stave nič nezmenili. EÚ sa preto rozhodla vziať si na mušku aj jeho ďalšie spoločnosti. Peftiev je podľa časopisu Forbes (správa z roku 2011) s jednou miliardou amerických dolárov na účte najbohatším Bielorusom vôbec. Zarába najmä vďaka firme Beltechexport, ktorá je hlavným bieloruským vývozcom zbraní.

Na doterajšom "čiernom zozname" EÚ sa už nachádzajú mená vyše 200 bieloruských predstaviteľov a troch veľkých bieloruských spoločností. Ešte stále však nie je isté, či naň pribudne aj trojica milionárov, lebo proti sú z ekonomických dôvodov Slovinsko a Litva.

Litva je dlhoročným obchodným partnerom Bieloruska. Minsk pre zabezpečenie svojich exportov využíva najmä litovský prístav Klajpeda. Slovinsko sa proti zaradeniu Jurija Čiža na zoznam postavilo už vo februári tohto roku. Čižove stavebné konzorcium sa totiž zaručilo slovinskej stavebnej spoločnosti za kontrakt za vyše 100 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA