EÚ chce z pridelenej pomoci pre Turecko vyčleniť miliardu eur na utečencov

Brusel 18. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla, že finančné prostriedky z rozpočtu EÚ v hodnote jednej miliardy eur, ktoré už boli vyčlenené pre Turecko ako kandidátsku krajinu, by mali byť poskytnuté Ankare s cieľom vyrovnať sa s utečeneckou krízou v krajine. Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn v tejto súvislosti pred novinármi ...

Brusel 18. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla, že finančné prostriedky z rozpočtu EÚ v hodnote jednej miliardy eur, ktoré už boli vyčlenené pre Turecko ako kandidátsku krajinu, by mali byť poskytnuté Ankare s cieľom vyrovnať sa s utečeneckou krízou v krajine.

Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn v tejto súvislosti pred novinármi uviedol, že Turecko je kľúčovou krajinou pre riešenie utečeneckej krízy. Aj preto chce exekutíva EÚ poskytnúť jednu miliardu eur z finančných prostriedkov už vyčlenených pre Turecko, ktoré majú byť presmerované hlavne na zlepšenie infraštruktúry a integráciu utečencov.

Hahn pripomenul, že Turecko z fondov EÚ prijme ročne približne 600 miliónov eur v rámci nástroja predvstupovej pomoci (IPA). Z tejto sumy bolo doteraz len asi 100 miliónov eur určených na riešenie problémov spojených s utečencami.

Turecká vláda musí ako protihodnotu za prejavené snahy EÚ poskytnúť záruky, že príslušné úrady zlepšia identifikáciu a registráciu utečencov prichádzajúcich na územie Turecka. Ankara musí rovnako pokročiť v proces readmisie a repatriácie utečencov a posilniť boj proti sieťam prevádzačov.

“Som presvedčený, že sa nám podarí vytvoriť balík opatrení, ktorý bude odrážať naše spoločné záujmy a túžbu stabilizovať túto situáciu,” opísal Hahn spoločné snahy EÚ a Turecka.

Eurokomisár zároveň dodal, že návrhy EK na finančnú pomoc pre riešenie utečeneckej krízy budú zaslané aj do Jordánska a Libanonu, ktoré rovnako čelia problémom s prílevom státisícov sýrskych utečencov. Podľa Hahna by EÚ zo svojho rozpočtu na tento účel presmerovala časť finančných prostriedkov vyčlenených pre oblasť susedskej politiky.

Hahn pred novinármi zdôraznil, že súčasná utečenecká kríza je medzinárodný problém – nielen európsky – a naznačil, že väčší podiel na jej zvládaní by mohli prevziať aj USA a Kanada. Zároveň vyzval všetky členské krajiny EÚ, aby prispeli do nedávno zriadeného Regionálneho fondu dôvery EÚ, ktorý je určený na pomoc Sýrii. Zatiaľ tak urobili len dve z 28 krajín únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) bub

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA