Členské štáty zvažujú posunúť spor o právomoci EP na Európsky súdny dvor

Brusel 14. októbra (TASR) – Členské štáty Európskej únie zvažujú podanie na Európsky súdny dvor vo veci medziinštitucionálnej dohody, v ktorej Európsky parlament požaduje stále viac právomocí na poli zahraničnej politiky, píše o tom dnes internetový denník EUObserver.

Vznikajúca dohoda je súčasťou implementácie od minulého roka platnej Lisabonskej zmluvy, ktorá zahŕňa v sebe aj zvýšené právomoci EP v zahraničnej politike.

Prístup k problematike zo strany EP sa však nepáči zástupcom členských krajín, ktorí na stretnutí stálych predstaviteľov vyslovili nevôľu s požiadavkami poslancov. Tí by chceli mať zastúpenie v delegáciách EÚ pri väčšine medzinárodných vyjednávaní.

"Alternatíva s posunutím celej veci pred súd je stále reálna," povedal pre EUObserver nemenovaný zdroj.

Komisia súhlasí so zaradením predstaviteľa alebo predstaviteľov EP do svojich delegácií len v prípade, ak je to "logisticky, politicky a diplomaticky možné" a pri zasadnutiach, ktoré majú "mimoriadnu politickú dôležitosť". EK argumentuje aj tým, že situácia počas rokovaní sa môže stať neprehľadnou. Tak tomu bolo napríklad na minuloročnom klimatickom summite v Kodani, ktorého sa zúčastnilo aj 106 europoslancov a šéf delegácie EÚ postupne strácal prehľad o tom, aká je vlastne jednotná pozícia únie vyjadrená aj v názoroch poslancov.

"S EK problém nemáme. Ten vyvstáva vo vzťahu k členským štátom, ktoré sa nechcú debaty o medziinštitucionálnej dohode zúčastniť. Každá inštitúcia EÚ interpretuje po svojom svoje právomoci vyplývajúce z Lisabonskej zmluvy a chce maximalizovať svoj vplyv. Nevidím to však ako konflikt medzi inštitúciami," reagoval portugalský poslanec Paulo Rangel, ktorý má na starosti predkladanie dohody pred plénum.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh

REKLAMA

REKLAMA