EÚ dá pol milióna eur na odstránenie nevybuchnutej munície v Líbyi

Brusel 11. novembra (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že v záujme čo najrýchlejšieho odstránenia nevybuchnutej munície a nášľapných mín, ktoré sú rozšírené po nedávnych bojiskách Líbye, poskytne tejto krajine dodatočnú pomoc vo výške 500.000 eur.

"Jednou z najväčších hrozieb pre civilné obyvateľstvo sú zvyšky, ktoré zostávajú po vojne. Aj napriek ukončeniu bojov, nevybuchnutá munícia a míny spôsobujú ďalšie obete, najmä medzi deťmi," vyhlásila dnes európska komisárka zodpovedná za medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová.

Komisárka uviedla, že dodatočné fondy zo strany Európskej komisie sú určené pre zníženie rizík smrteľných úrazov alebo vážnych zranení pre líbyjských civilistov.

Novovyčlenené fondy budú prevedené prostredníctvom Dánskeho výboru pre utečencov, ktorý sa zaoberá zároveň aj odstraňovaním nevybuchnutej munície a procesom odmínovávania bývalých bojísk v oblastiach okolo Syrty a Baní Walíd. Očakáva sa, že už v najbližších dňoch bude sformovaných viacero odmínovávacích čiat, ktoré budú vyslané do najrizikovejších oblastí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA