EÚ dodržala sľub a ruší časť sankcií voči Mjanmarsku

Brusel 17. februára (TASR) – Predstavitelia Európskej únie dnes potvrdili, že EÚ zrušila časť sankcií uvalených na vládny režim v Mjanmarsku. Ďalšie uvoľňovanie sankčných opatrení bude závisieť od pokroku v rámci procesu demokratizácie v tejto krajine, naznačili predstavitelia únie.

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa zhodli na zrušení sankcií ohľadne udeľovania víz pre 87 čelných predstaviteľov mjanmarského režimu. Týka sa to aj prezidenta Thein Seina, podpredsedov jeho vlády, ministrov a aj predsedov oboch komôr parlamentu.

Rada EÚ pre zahraničnú záležitosti naznačila túto možnosť už na svojom januárovom zasadaní v Bruseli.

"Dnešné rozhodnutie zrušiť konkrétne reštriktívne opatrenia je reakciou na pozitívne signály, ktoré prichádzajú z tejto krajiny," uviedla v dnešnom stanovisku šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Zároveň potvrdila svoje predošlé plány, že v apríli vykoná oficiálnu návštevu Mjanmarska. Začiatkom apríla sa v tejto ázijskej krajine budú konať voľby, ktorých sa už môže zúčastniť aj politická opozícia.

Komisár EÚ pre rozvoj Andris Piebalgs, ktorý pred niekoľkými dňami navštívil Mjanmarsko, po návrate do Bruselu uviedol, že EÚ možno zruší aj ďalšie sankcie, ak parlamentné voľby 1. apríla prebehnú korektne a podľa demokratických princípov, a tiež ak bude vládny režim pokračovať v prepúšťaní politických väzňov. Doteraz sa na slobodu dostalo niekoľko stoviek politických väzňov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA