EÚ dohodou o voľnom obchode so Singapurom klope na dvere ASEAN

Brusel 20. septembra (TASR) – Vyjednávací tím EÚ je o krok bližšie k dosiahnutiu významnej obchodnej dohody so Singapurom. Rokovacie tímy dnes sprístupnia návrh vyše 1000-stránkového textu dohody o voľnom obchode.

Ide o jednu z najkomplexnejších dohôd o voľnom obchode, aká bola kedy uzavretá, uviedla Európska komisia (EK) vo svojom vyhlásení.

"Je to prvý vážny krok k vytvoreniu užších ekonomických väzieb medzi dvoma najväčšími integrovanými oblasťami na svete – EÚ a ASEAN, ktoré spolu predstavujú vyše 1,1 miliardy občanov," uviedli po podpísaní každej strany rozsiahleho dokumentu vyjednávač EÚ Rupert Schlegelmilch a jeho singapurský kolega Keith Tan.

Rokovania medzi EÚ a Singapurom sa ukončili v decembri 2012.

Význam dohody tkvie v tom, že ide o prvú dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a členskou krajinou Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Singapur však nie je jediná krajina tohto združenia, s ktorou sa únia snaží nadviazať užšie obchodné styky, keďže rokovania prebiehajú aj s Malajziou, Vietnamom a Thajskom.

Aj napriek tomu, že Singapur je jednou z menších krajín tohto regiónu, tvorí asi tretinu všetkých obchodných tokov medzi EÚ a ASEAN a zaisťuje vyše 60 % všetkých investícií medzi oboma regiónmi.

Obchodná výmena tovarov medzi EÚ a Singapurom dosiahla v roku 2012 hodnotu 52 miliárd eur a obrat v sektore služieb bol v roku 2011 vyčíslený na 28 miliárd eur.

EK odhaduje, že dohoda o voľnom obchode so Singapurom by zvýšila vývoz EÚ do tejto krajiny asi o 1,4 miliardy eur v priebehu najbližšieho desaťročia, zatiaľ čo Singapur predpokladá nárast exportov do únie približne o 3,5 miliardy eur.

Návrh obchodnej dohody so Singapurom ďaleko presahuje búranie tradičných colných prekážok. Dohoda predvída otvorené verejné obstarávania a podaril sa aj kompromis v oblasti technických noriem v mnohých oblastiach, ako sú motorové vozidlá, elektronika či zelené technológie.

Komisia musí zaistiť podporu pre túto dohodu od vlád členských štátov EÚ a tiež od Európskeho parlamentu predtým, ako dokument vstúpi do platnosti. Európska exekutíva očakáva, že platnosť nadobudne na konci roka 2014 alebo začiatkom roka 2015.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

REKLAMA

REKLAMA