Donald Tusk vyzval lídrov EÚ, aby v čase krízy držali spolu

Štrasburg 14. decembra (TASR) – Poľský premiér Donald Tusk vyzval Európsku úniu (EÚ), aby v čase krízy spoločnej európskej meny držala spolu. Vyhlásil to dnes v prejave v Európskom parlamente (EP) na záver rotujúceho polročného predsedníctva Poľska v EÚ.

"Príliš veľa politikov v Európe sa snaží presvedčiť kontinent, že cesta z krízy vedie cez útek od spoločných princípov," vyhlásil Tusk, podľa ktorého je to jasný signál, že kríza už "zasiahla aj srdcia Európanov", nielen banky.

Reagoval tak na rozhodnutie Británie, ktorá sa ako jediná v EÚ otvorene odmietla pripojiť k novej prísnejšej fiškálnej únii. Ďalšie tri štáty (Švédsko, Česko a Maďarsko) ešte zvažujú, či dohodu o sprísnení rozpočtovej disciplíny podpíšu.

"Keď som počul komentáre, že Británie je spokojná, že sa znovu stala ostrovom a Lamanšský prieplav sa znova stal hranicou, ktorou býval, nepochopil som dôvod takej spokojnosti," poznamenal Tusk.

"Niekto nemusí súhlasiť s rozhodnutím politikov z určitej krajiny, ale nemal by byť spokojný s tým, že priamo pred našimi očami sa vzdialenosť medzi členskými štátmi zväčšuje," dodal.

Poľský premiér pripomenul poslancom, že Európa sa ocitla na križovatke a členské štáty majú na výber, či budú hľadať spoločnú európsku cestu z krízy, alebo sa vydajú po ceste národného egoizmu.

"Rád by som uzavrel poľské predsedníctvo výzvou ku všetkým európskym lídrom, aby radšej prijali opatrenia na posilnenie nášho spoločenstva namiesto pokusov o rozdelenie Európy. Urobme maximum pre zjednotenie Európy a nie jej rozdelenie na kúsky," dodal.

Od 1. januára 2012 preberá rotujúce predsedníctvo EÚ Dánsko.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA