Europoslanci žiadajú EÚ o komplexný protikrízový plán pre Európu

Brusel 13. októbra (TASR) – Európsky parlament (EP) dnešným uznesením požaduje komplexný plán, ktorý by vyviedol Európsku úniu (EÚ) z krízy. Jeho súčasťou by mala byť rekapitalizácia európskych bánk, ďalšia harmonizácia daňových systémov členských štátov EÚ, vydávanie eurobondov a posilnenie pravidiel hospodárskeho riadenia EÚ pre eurozónu. V rozprave, ktorá sa začala už v stredu, sa poslanci EP nevyhli ani slovenskému odmietnutiu eurovalu.

Europoslanci dnes vyzvali Európsku komisiu (EK), aby predložila európsky plán s jasným harmonogramom, ktorého cieľom by malo byť obnovenie dôvery na trhoch. Plán by sa mal realizovať prostredníctvom európskych inštitúcií, a nie na medzivládnej úrovni, uvádza sa v uznesení, ktoré dnes schválil Európsky parlament.

Rekapitalizácia bánk by mala byť podľa europoslancov riadená na úrovni EÚ, a nie na národnej úrovni. Europoslanci vyzvali na uskutočnenie reformy európskeho nariadenia o finančných trhoch s cieľom zvýšiť odolnosť ekonomiky EÚ voči budúcim krízam. Členské štáty by tiež mali pristúpiť ku koordinácii a harmonizácii ich daňových systémov a zaviesť spoločné opatrenia na boj proti podvodom.

V snahe podporiť ekonomický rast europoslanci žiadajú zavedenie takzvaných projektových bondov a nový mechanizmus, ktorý by umožnil Európskej komisii rýchlejšie a účinnejšie presadzovať trhové pravidlá EÚ v jednotlivých členských štátoch.

V súvislosti s krízou v eurozóne by Európska komisia mala vypracovať správu o možnosti zavedenie európskych dlhopisov (eurobondov) na základe spoločnej a nerozdielnej zodpovednosti, a to do konca roka 2011. Cieľom je posilniť fiškálnu disciplínu a zvýšiť stabilitu v eurozóne a na trhoch.

Počas stredajšej rozpravy sa prihlásilo viacero poslancov so stanoviskom ku slovenskému odmietnutiu európskeho nástroja finančnej stability (euroval I). Niektorí spochybnili efektívnosť jednohlasného rozhodovania v prípade záchranného mechanizmu a ďalší Slovensku gratulovali k principiálnemu postoju v "demokratickej revolúcii proti bláznovstvu eura."

Dnešné uznesenie EP bude zaslané Európskej rade, ktorá bude zasadať 23. októbra v Bruseli.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA