Európski lídri vyzvali na rezignáciu sýrskeho prezidenta Asada

Paríž/Washington/Ženeva 18. augusta (TASR) – Európska únia dnes vyzvala sýrskeho Bašára Asada na rezignáciu. Stalo sa tak v čase, keď sa v Sýrii stupňuje potláčanie protivládnej revolty.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová vo vyhlásení uviedla, že únia zaznamenala "úplnú stratu legitimity Asada v očiach sýrskeho ľudu a nevyhnutnosť jeho odstúpenia".

Lídri Francúzska, Británie a Nemecka vydali vyhlásenie, v ktorom konštatovali, že Asad by mal odstúpiť v záujme Sýrie a jednoty sýrskeho ľudu.

Americký prezident Barack Obama už tiež vyzval sýrskeho prezidenta na odstúpenie z funkcie. USA zároveň uvalili nové sankcie s cieľom zastaviť krvavé zásahy proti opozičným protestom.

Obama vyhlásil, že nastal čas na to, aby sa Asad vzdal moci "v záujme sýrskeho ľudu" a aby si obyvatelia Sýrie sami určovali svoj osud.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v tejto súvislosti povedala, že nové americké sankcie "zúžia kruh izolácie", do ktorého dostali sýrskeho prezidenta a jeho vládu v snahe zbaviť ho moci.

Clintonová zdôraznila, že "sýrsky ľud si zaslúži vládu, ktorá rešpektuje jeho dôstojnosť, chráni jeho práva" a napĺňa jeho ambície, Asad však Sýrčanom stojí v ceste. Dodala, že pre záchranu sýrskeho ľudu by mal odstúpiť.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) so sídlom v Ženeve zverejnil správu, podľa ktorej sa v Sýrii strieľalo do pokojných demonštrantov – často na krátku vzdialenosť a bez varovania.

Pracovníci OSN zistili, že od polovice marca do polovice júla bolo v Sýrii zabitých najmenej 1900 civilistov, čo by mohlo byť zločinom proti ľudskosti.

V správe OHCHR sa tiež hovorí o neprimeranom použití sily proti demonštrantom, pričom bezpečnostné zložky využívali pozemné jednotky, ostreľovačov i vzdušné sily.

Sýrske bezpečnostné zložky sa však podľa očitých svedkov snažili utajiť zabitia ľudí, a to aj masovými hrobmi. V správe boli zaznamenané prípady mučenia a násilia voči ženám i deťom.

Vyšetrovateľom OSN neumožnili vstup do Sýrie a autori vychádzali z rozhovorov s obeťami a svedkami. Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) sa bude situáciou v Sýrii zaoberať v pondelok na mimoriadnom zasadaní.

1 2 20 dam juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA