Francúzsko lobovalo proti nemeckému názoru

Brusel 23. októbra (TASR) – Francúzska delegácia lobovala počas rokovania lídrov Európskej únie na dnešnom summite EÚ za svoje návrhy, aby prelomila nemecký odpor voči poskytnutiu vodcovskej úlohy Európskej centrálnej banke (ECB) pri riešení súčasnej krízy v eurozóne, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Francúzsko argumentovalo tvrdením, že poverenie ECB touto úlohou je jedinou cestou, ako zabrániť prehlbovaniu dlhovej krízy.

Francúzsko má podľa diplomatov EÚ silnú podporu ostatných členských štátov eurozóny vrátane veľkých štátov ako Španielsko či Taliansko, ktorí podporujú pre názor, že Európsky fond finančnej stability (EFSF) má dostať licenciu bankovej inštitúcie, ktorá by si v záujme riešenia dlhovej krízy požičiavala od ECB.

Na druhej strane Nemecko veľmi úzkostlivo stráži nezávislosť ECB, ktorá sídli na jeho území vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecko tvrdí, že ak sa použije ECB na navýšenie fondov pre EFSF, pošliape sa tým mandát tejto inštitúcie a v konečnom dôsledku dôjde k verejnej roztržke medzi dvoma poprednými európskymi veľmocami.

Fínsko a Holandsko, ktoré sú silnými oponentmi zvyšovania nákladov na záchranu ohrozených krajín, vyjadrili podporu nemeckému názoru.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA