EÚ je optimistická, že Srbsko a Kosovo dosiahnu dohodu o sporných otázkach

Brusel 20. februára (TASR) – Vyjednávači EÚ sú optimistickí, že Srbsko a Kosovo na utorkových rozhovoroch dosiahnu dohodu o viacerých sporných otázkach, ktorá by zvýšila šance Srbska na získanie štatútu kandidáta na členstvo v únii. V Bruseli to dnes vyhlásil vysokopostavený predstaviteľ EÚ.

Nemenovaný predstaviteľ povedal, že dohoda by Kosovu umožnila účasť na viac ako dvoch desiatkach balkánskych regionálnych fórach, ktorú Belehrad blokuje. Dohoda by tiež prípadne mohla otvoriť cestu pre prístupové rokovania Kosova s EÚ, poznamenáva agentúra AP.

Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Belehrad síce tvrdí, že nezávislosť nikdy neuzná, obe strany však vlani začali rokovania o tzv. praktických záležitostiach, ktoré majú normalizovať vzťahy.

EÚ vyhlásila, že Srbsko nemusí uznať Kosovo – Belehrad a Priština však musia vyriešiť otázku reprezentácie Kosova a iné záležitosti.

Kosovo nalieha, aby sa na medzinárodných akciách zúčastňovalo ako nezávislý štát. Srbsko však trvá na tom, že ak sa nejakí predstavitelia Kosova zúčastnia na medzinárodných podujatiach, na ich štítkami s menami musí byť odkaz na rezolúciu OSN, v ktorej sa nezávislosť Kosova nespomína.

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ na budúcotýždňovom stretnutí posúdia, či Srbsko splnilo podmienky pre kandidatúru. Získanie štatútu kandidáta má pre Belehrad veľký symbolický význam, je to však len prvý krok k tvrdým prístupovým rokovaniam, ktoré môžu trvať päť alebo viac rokov.

2 ari dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA