EÚ je znepokojená indíciami o vojenskom jadrovom programe Iránu

Brusel 9. novembra (TASR) – Nová správa o iránskom jadrovom programe, vypracovaná pozorovateľmi Organizácie Spojených národov, zvýrazňuje existujúce obavy Európskej únie o jadrovom programe v tejto krajine, vyhlásila dnes Maja Kocijančičová, hovorkyňa vysokej komisárky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčky Európskej komisie Catheriny Ashtonovej.

"Správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) je hodnoverná a potvrdená predstaviteľmi spravodajských služieb z viacerých členských štátov EÚ, ako aj tímom inšpektorov MAAE priamo v Iráne," uviedla hovorkyňa Európskej komisie a dodala, že všetky indície vedú k podozreniu, že Irán vyvíja vlastný nukleárny vojenský program s cieľom vyrobiť atómové zbrane.

"Nová správa potvrdzuje pokračujúce operácie na obohacovanie uránu, čím (Irán) porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a MAAE. Mimoriadne znepokojujúca je informácia o náraste kapacity obohacovania uránu o 20 percent," uviedla Kocijančičová.

Podpredsedníčka EK Ashtonová zastupuje medzinárodné spoločenstvo pri rokovaniach s Iránom ohľadom jeho jadrového programu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA