EÚ je znepokojená násilím v Južnom Kordofáne

Brusel 10. augusta (TASR) – Európska únia je znepokojená pokračujúcimi bojmi v Južnom Kordofáne na juhu Sudánu, vyhlásila dnes vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Európska únia má dostatok informácií o pokračujúcich bojoch v tomto regióne a narastajúcom počte prípadov porušovaní ľudských práv, uvádza sa v stanovisku podpredsedníčky Európskej komisie. Za ostatné dva mesiace tieto nepokoje vyhnali zo svojich domovov desaťtisíce obyvateľov a zahynul pri nich neznámy počet civilistov.

EÚ je zhrozená správami od agentúr OSN a ďalších pozorovateľov, ktoré hovoria o popravách bez súdnych procesov, neoprávnených zatknutiach, nútených presunoch obyvateľov a zneužívaní vojenskej moci v tejto oblasti, vrátane leteckého bombardovania v zónach obývaných čisto civilným obyvateľstvom.

"Tieto akcie musia okamžite prestať a porušenia ľudských práv musia byť vyšetrené Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)," vyhlásila dnes Ashtonová.

EÚ vyzýva všetky strany zapojené do konfliktu v Južnom Kordofáne, aby umožnili okamžitý príchod monitorovacej misie, ktorá prešetrí pošliapavanie ľudských práv. Zároveň vyzýva bojujúce strany, aby sa dohodli na bezpodmienečnom ukončení násilných akcií, ochraňovali civilné obyvateľstvo a zabezpečili prísun humanitárnej pomoci do oblastí, kde je to najviac potrebné.

EÚ vyzýva bojujúce strany, aby pokračovali v riešení existujúceho konfliktu na základe politického dialógu, ako to bolo dohodnuté v Rámcovej dohode podpísanej 28. júna v Addis Abebe medzi sudánskou vládou a predstaviteľmi Sudánskeho ľudového oslobodzovacieho hnutia (SPLM).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA