Komisár Füle vyzval bieloruského aktivistu, aby skončil s hladovkou

Brusel 13. marca (TASR) – Komisár EÚ pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle dnes informoval, že zaslal list bieloruskému aktivistovi za ľudské práva Sjarhejovi Kavalenkovi, aby urýchlene prestal s hladovkou a zachránil si život.

Bielorusko potrebuje jeho a jemu podobných ľudí, ktorí bojujú za ľudské práva a demokraciu,“ uviedol Füle vo svojom stanovisku.

Sjarhej Kavalenka, ktorý je aktívnym členom konzervatívno-kresťanskej strany Bieloruský ľudový front, vyhlásil hladovku ešte v polovici decembra minulého roku. Odvtedy – pri hladovke s menšími prestávkami a s dodržiavaním pitného režimu – stratil 30 kilogramov na váhe a podľa svedectva jeho príbuzných, ktorým bolo dovolené ho navštíviť vo nemocnici, Sjarhej musí spávať v teplom oblečení, lebo jeho telo je natoľko zoslabnuté, že už nedokáže produkovať dostatočnú telesnú teplotu. Od polovice februára prestal jesť akýkoľvek druh potravy.

Nemocničná správa z minulého týždňa (9. marec) udáva, že Sjarhej už váži iba 55 kilogramov. Tri dni predtým ho v nemocnici navštívila manželka Ana a presviedčala ho, aby prestal s protestnou hladovkou. Sjarhej odmietol a odkázal, že sa tak stane až keď ho zbavia všetkých obvinení.

Sjarhej Kavalenka sa podľa bieloruských úradov previnil tým, že sa v meste Vitebsk vyšplhal na námestí na novoročný strom a mával bielo-červeno-bielou zástavou. Tá symbolizuje krátku nezávislosť Bieloruskej ľudovej republiky v rokoch 1918-1919. Súčasná štátna zástava bola prijatá po referende v roku 1995.

Kavalenku 24. februára odsúdili na pobyt za mrežami v trvaní dvoch rokov a jedného mesiaca. On tento rozsudok nepovažuje za správny a preto sa rozhodol pokračovať v protestnej hladovke. Aj napriek výzvam členov jeho rodiny, ďalších aktivistov za ľudské práva a lekárov, ktorí poukazujú, že mu začínajú zlyhávať obličky a žlčník.

Sjarhej po členoch svojej rodiny, ktorým bolo dovolené ho navštíviť v nemocnici, odkázal občanom Bieloruska a najmä opozičným aktivistom, aby sa nebáli prejaviť svoje postoje a vyšli do ulíc počas akcie s názvom Deň slobody, ktorá je naplánovaná na 25. marca.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA