Líbya je “bohatá krajina,” nebude potrebovať veľkú finančnú pomoc

Brusel/Washington 23. augusta (TASR) – Líbya po skončení konfliktu pravdepodobne nebude potrebovať veľkú humanitárnu pomoc vzhľadom na uvoľňovanie vkladov vlády Muammara Kaddáfího, ktoré v rôznych krajinách v uplynulých mesiacoch zmrazili. Vyhlásila to dnes šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová.

"Očakávam, že vrátenie vkladov líbyjskému ľudu poskytne veľa zdrojov. Je to bohatá krajina s kapacitou pre rýchly rozvoj ekonomiky, takže neočakávam, že bude potrebovať hospodársku pomoc ako takú," dodala Ashtonová.

Ashtonová naznačila, že EÚ Líbyi pomôže pri budovaní demokratických inštitúcií. "Nepochybujem, že budúcnosť Líbye je demokratická," vyhlásila.

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Victoria Nulandová vo Washingtone oznámila, že USA so sankčným výborom OSN rokujú o možnosti uvoľnenia miliardy až 1,5 miliardy dolárov, ktoré by poskytli líbyjským povstalcom. USA zmrazili líbyjské vklady v celkovej výške asi 30 miliárd dolárov (20 miliárd eur).

Švajčiarsko tiež oznámilo, že po zrušení sankcií OSN uvalených na Kaddáfího režim plánuje uvoľniť zmrazené líbyjské vklady.

Zdroj: DPA, Reuters

3 1 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA