EÚ má oddnes nový vízový informačný systém

Brusel 11. októbra (TASR) – Dnes o ôsmej hodine ráno stredoeurópskeho času uviedli do prevádzky vízový informačný systém (VIS), oznámila eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová. Žiadosti o udelenie víz budú odteraz spracovávané rýchlejšie vďaka používaniu biometrických prvkov (odtlačkov prstov a digitálnej snímky tváre), čo uľahčí identifikáciu držiteľa víza a pomôže predchádzať krádežiam totožnosti.

Nový vízový informačný systém umožní rýchlu a efektívnu výmenu dát o krátkodobých vízach medzi krajinami patriacimi do schengenského priestoru. Systém VIS takisto posilní integritu systému a dôveru členských štátov. Prvými konzulárnymi zastupiteľstvami, ktoré budú pripojené k systému, sú konzulárne zastupiteľstvá v severnej Afrike (Alžírsko, Egypt, Líbya, Mauritánia, Maroko a Tunisko).

Hovorca EK na dnešnej tlačovej besede uviedol, že druhou sériou krajín, kde budú konzulárne úrady napojené na systém VIS, budú krajiny z Blízkeho východu (Izrael, Jordánsko, Libanon a Sýria). Po nich v treťom slede budú nasledovať krajiny z oblasti Perzského zálivu (Afganistan, Bahrajn, Irán, Irak, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Jemen).

„Odteraz budú môcť cudzinci, ktorí budú chcieť navštíviť EÚ, profitovať z jasnejších, precíznejších, transparentnejších a spravodlivejších pravidiel pre podávanie žiadostí o víza. Nový systém umožní takisto efektívnejšie a bezpečnejšie vydávanie víz a ich overovanie. Je to veľký krok na ceste k zlepšeniu spoločnej vízovej politiky EÚ,“ povedala Cecilia Malmströmová.

Nový vízový systém je potrebný aj preto, že v súčasnosti 25 štátov patriacich do schengenského priestoru vydáva každoročne asi 13 miliónov schengenských víz. Ich počet sa pravdepodobne v budúcnosti ešte zvýši. Avšak súčasný systém vydávania, monitorovania a overovania víz nie je uspôsobený na takýto veľký počet víz. Nie je vždy jednoduché predchádzať podvodom a zneužívaniu a konanie o udelenie víza môže byť pre tých, ktorí legitímne žiadajú o krátkodobé vízum pre cestovanie v rámci EÚ, zložitý.

Nový a technologicky vyspelý vízový informačný systém (VIS) pomáha zvládať tieto zmeny prostredníctvom zavedenia digitálnej snímky tváre a odtlačkov prstov. Systém VIS nielenže urýchli spracovávanie žiadostí o víza, ale zefektívni aj kontroly na vonkajších hraniciach a zlepší celkovú bezpečnosť hraníc. Vďaka novému systému bude na overenie skutočnej totožnosti držiteľa víza potrebné vykonať len niekoľko klikov na počítači, čím sa zabráni podvodnému zneužívaniu víz. Žiadosti o víza budú súčasne spracovávané oveľa rýchlejšie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA