Malmströmová otvorila dialóg o liberalizácii víz pre Kosovčanov

Brusel 19. januára (TASR) – Komisárka Európskej únie pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová, ktorá dnes navštívila Kosovo, oznámila, že sa rozhodla začať dialóg o liberalizácii víz s touto balkánskou krajinou. Hlavným cieľom tohto dialógu je pripraviť možnosť definitívneho zrušenia vízovej povinnosti pre občanov Kosova pri ich cestovaní do krajín EÚ.

Komisárka dnes naznačila, že EÚ pripúšťa takúto možnosť len v situácii, ak kosovská vláda zavedie zásadné reformy v oblastiach ako sú bezpečnosť cestovných dokladov, bezpečnosť na hraniciach, migrácia a azylová politika, verejný poriadok a všeobecná vnútorná bezpečnosť, ako aj dodržiavanie základných ľudských práv spojených so slobodou voľného pohybu osôb. Európska komisia bude klásť dôraz aj na zlepšenie situácie v boji proti organizovanému zločinu a korupcii.

"Náš záväzok týkajúci sa liberalizácie vízovej povinnosti pre občanov Kosova je reálny a som rada, že dnes začíname robiť prvé konkrétne kroky k dosiahnutiu tohto cieľa," uviedla Malmströmová.

Komisárka povedala, že si uvedomuje vážnosť tohto rozhodnutia pre samotných Kosovčanov, ale dodala, že všetko bude odteraz záležať najmä od rozhodnutí prijímaných kosovskou vládou a od dosiahnutého pokroku vo vytýčených oblastiach.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA