EÚ: Merkelová sľubuje Británii konštruktívnu spoluprácu pri reformovaní EÚ

Berlín 15. októbra (TASR) - Nemecko bude spolupracovať "konštruktívnym" spôsobom s Britániou pri reformovaní EÚ, ktoré požaduje tamojšia vláda v súvislosti s rozhodovaním Britov o budúcnosti svojho členstva. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to dnes vyhlásila počas vystúpenia na pôde parlamentu pred odchodom na summit EÚ v Bruseli, zároveň však zdôraznila, že o určitých zásadných otázkach ...

Berlín 15. októbra (TASR) – Nemecko bude spolupracovať “konštruktívnym” spôsobom s Britániou pri reformovaní EÚ, ktoré požaduje tamojšia vláda v súvislosti s rozhodovaním Britov o budúcnosti svojho členstva. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to dnes vyhlásila počas vystúpenia na pôde parlamentu pred odchodom na summit EÚ v Bruseli, zároveň však zdôraznila, že o určitých zásadných otázkach fungovania Únie nie je možné vyjednávať.

“Je samozrejmé, že pritom budeme konštruktívne spolupracovať s britskou vládou,” citovala Merkelovú v Bundestagu agentúra Reuters. “Ale taktiež je samozrejmé, že sú veci, o ktorých sa nevyjednáva, že sú výdobytky európskej integrácie, o ktorých sa nemôžeme dohadovať, napríklad zásada slobodného pohybu a zásada nediskriminácie.”

Merkelová v tejto súvislosti vyjadrila presvedčenie, že Berlín a Londýn budú “schopní nájsť prijateľný kompromis”. Ešte v júni pritom povedala, že lídri EÚ by mali zvážiť zmeny v zakladajúcich zmluvách bloku, ak to bude potrebné na udržanie členstva Británie.

Britský premiér David Cameron sa chce pokúsiť nanovo vyjednať podmienky členstva svojej krajiny v EÚ pred referendom o členstve, ktoré sa má v Británii uskutočniť do konca roku 2017.

1 20 svi hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA