Ministri financií EÚ nie sú spokojní s vývojom v Grécku

Brusel 24. januára (TASR) – Ministri financií členských krajín Európskej únie (Ecofin), ktorí dnes zasadajú v Bruseli, sa zhodli v názore, že Grécko v oblasti ekonomických reforiem napreduje pomaly, čo môže ohroziť uvedenie druhého medzinárodného balíka záchrany pre Grécko do praxe.

"Dostali doteraz toľko šancí, a vidíme tak málo výsledkov… Implementácia reforiem uviazla pri štrukturálnych reformách," opísal situáciu v tejto juhoeurópskej krajine švédsky minister financií Anders Borg krátko pred zasadnutím Ecofinu.

Atény čakajú na druhý balík finančnej pomoci vo výške 130 miliárd eur, ktorý bude nasledovať po prvom 110-miliardovom balíku. Druhá medzinárodná pomoc je však podmienená ukončením rozhovorov medzi gréckou vládou a súkromným finančným sektorom o výške odpisov dlhov.

V pondelok (23. 1.) bola táto téma živnou pôdou pre diskusie ministrov financií eurozóny. Grécky minister financií Evangelos Vanizelos dnes na okraj rokovaní euroskupiny uviedol, že mu kolegovia z eurozóny dali čas ešte niekoľko najbližších dní, aby rokovania so súkromnými bankami dotiahol do konca.

Pondelňajšie osemhodinové rokovania ministrov eurozóny sa krútili okolo úrokovej miery dlhopisov s 30-ročnou splatnosťou, ktoré majú nahradiť grécky dlh. Banky, ktoré sú vyzývané na vyššie odpisy dlhov až do miery 70 percent, chcú, aby boli úroky nad úrovňou 4 percentá, čo v pondelok narazilo na odpor šéfa euroskupiny, luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera. Ten uviedol, že súkromný finančný sektor sa musí zmieriť s úrokmi pod 4 percentá v prípade nových gréckych dlhopisov.

Juncker dokonca požadoval dostať sa pod hranicu 3,5 percenta. Ako však dnes pre tlačovú agentúru DPA uviedol grécky minister financií, finálna dohoda o výške úrokových sadzieb medzi vládou a súkromným sektorom musí byť dotiahnutá najneskôr do 13. februára. Lídri EÚ dúfali, že sa to podarí skôr, ešte pred konaním mimoriadneho summitu EÚ 30. januára, ktorý bude zameraný na opatrenia na zabránenie ekonomickej recesii v Európe.

Počas rokovaní ministrov financií eurozóny a dnes aj ministrov všetkých členských štátov EÚ bol určitý tlak na Grécko citeľný.

"Nežiadame od Grécka nové podmienky. Chceme iba splnenie toho, čo už bolo dohodnuté," uviedol v tejto súvislosti luxemburský minister financií Luc Frieden a upozornil Atény, že ak sa im nepodarí dodržať stanovené podmienky, prijatie druhého balíka pomoci bude vážne ohrozené.

Nespokojnosť s vývojom v Grécku vyjadrila aj rakúska šéfka financií Maria Fekterová, ktorá poukázala, že verejné výdavky Grécka prekračujú písomne dané sľuby o úsporných opatreniach zo strany gréckych politikov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA