EÚ: Mogheriniová pri 70. výročí Hirošimy apelovala na nešírenie jadrových zbraní

Brusel 6. augusta (TASR) - Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová dnes v stanovisku pre médiá uviedla, že svet ani po 70 rokoch od zhodenia atómovej bomby na Hirošimu nezabúda a nesmie zabudnúť na túto udalosť. "Aj po 70 rokoch sú výjavy bombových útokov v Hirošime a Nagasaki jednými z najsilnejších pripomienok zverstiev vojny. Naši otcovia a starí otcovia v tej dobe kolektívne ...

Brusel 6. augusta (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová dnes v stanovisku pre médiá uviedla, že svet ani po 70 rokoch od zhodenia atómovej bomby na Hirošimu nezabúda a nesmie zabudnúť na túto udalosť.

“Aj po 70 rokoch sú výjavy bombových útokov v Hirošime a Nagasaki jednými z najsilnejších pripomienok zverstiev vojny. Naši otcovia a starí otcovia v tej dobe kolektívne povedali: nikdy viac. Spoločne nesieme zodpovednosť za to, že obete Hirošimy a Nagasaki boli posledné obete atómového bombardovania,” uviedla Mogheriniová.

Šéfka európskej diplomacie pripomenula, že od konca druhej svetovej vojny bolo vyvinuté značné úsilie o potlačenie šírenia zbraní hromadného ničenia. Podľa jej slov 70. výročie atómovej tragédie v Japonsku predstavuje novú výzvu pre celý svet, aby efektívnejšie pokračovali snahy o nešírenie zbraní hromadného ničenia.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zdôraznila, že do tejto výzvy zapadá aj nedávna dohoda svetových mocností s Iránom o jeho jadrovom programe, ale aj tohtotýždňové rokovania v Kuala Lumpure v rámci regionálneho fóra Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), zamerané na vyvíjanie tlaku na Severnú Kóreu, aby sa Pchjongjang vzdal svojho program šírenia nukleárnych zbraní.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA