EÚ na štyri mesiace pozastaví platnosť sankcií voči Bielorusku

Brusel 29. októbra (TASR) - Európska únia pozastaví dnes na štyri mesiace platnosť svojich sankcií voči približne 170 občanom Bieloruska, medzi ktorými je aj tamojší autoritársky prezident Alexander Lukašenko. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia troch nemenovaných diplomatov. Príslušné rozhodnutie má byť "formalizované" o 12.00 h SEČ a následne sa očakáva jeho ...

Brusel 29. októbra (TASR) – Európska únia pozastaví dnes na štyri mesiace platnosť svojich sankcií voči približne 170 občanom Bieloruska, medzi ktorými je aj tamojší autoritársky prezident Alexander Lukašenko. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia troch nemenovaných diplomatov.

Príslušné rozhodnutie má byť “formalizované” o 12.00 h SEČ a následne sa očakáva jeho zverejnenie v piatkovom vydaní úradného vestníka EÚ. Účinnosť v takom prípade nadobudne nasledujúci deň, teda 31. októbra. Podľa zdrojov Reuters sa dané rozhodnutie vzťahuje na obdobie do 29. februára 2016.

Ústretový krok EÚ voči Bielorusku nasleduje po tom, ako Lukašenko v auguste omilostil šiestich politických väzňov a prezidentské voľby z 11. októbra, ktoré mu zabezpečili piate funkčné obdobie, nepriniesli ďalšiu vlnu politických represií.

Pozastavenie sankcií voči Bielorusku na štyri mesiace ohlásili predstavitelia EÚ iba deň po tamojších voľbách, hoci podľa vtedajšieho vyjadrenia nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera hlasovanie “nespĺňalo medzinárodné normy”.

Lukašenko je prezidentom Bieloruska už 21 rokov a v posledných voľbách opäť zvíťazil so ziskom 83,5 percenta hlasov.

1 20 svi dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA