EÚ: Nový návrh reforiem, ktoré Grécko predložilo inštitúciám, nestačí na dohodu

Brusel 9. júna (TASR) - Nový návrh reforiem, ktoré Grécko predložilo zástupcom veriteľov, tzv. inštitúciám, nestačí na dosiahnutie dohody a uvoľnenie peňazí zo záchranného balíka. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z Bruselu.

Brusel 9. júna (TASR) – Nový návrh reforiem, ktoré Grécko predložilo zástupcom veriteľov, tzv. inštitúciám, nestačí na dosiahnutie dohody a uvoľnenie peňazí zo záchranného balíka. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z Bruselu.

“To, čo predložili, nestačí, aby sa celý proces pohol dopredu,” povedal nemenovaný predstaviteľ Európskej únie (EÚ), podľa ktorého grécky návrh nie je dostatočný, a preto nie je prijateľný pre členské štáty EÚ.

Hovorca Európskej komisie (EK), ktorá je jednou z inštitúcií, na otázky Reuters povedal len toľko, že komisia grécky návrh skúma, a zdôraznil, že predstavitelia EÚ sa nevyjadrujú v mene komisie.

Podľa Reuters Atény už vraj pracujú na revízii svojho návrhu.

Grécko naliehavo potrebuje peniaze a jeho rokovania s veriteľmi uviazli v slepej uličke. Jadrom sporu sú reformy. Nemenovaný predstaviteľ ľavicovej gréckej vlády dnes agentúre AP potvrdil, že zástupcovia Atén v pondelok (8.6.) večer predložili grécky návrh na dohodu eurokomisárovi pre hospodárske a menové záležitosti Pierrovi Moscovicimu. Uviedol tiež, že dokument obsahoval alternatívne návrhy na rozpočtové opatrenia, ktoré požadujú veritelia, a tiež návrh “uskutočniteľného plánu”, ako splatiť enormný grécky dlh.

Iný zdroj zase pre Reuters povedal, že “Grécko bude ďalej rokovať s veriteľmi s cieľom odstrániť rozdiely v názoroch na reformy, aby mohol premiér Alexis Tsipras, ktorý sa v stredu 10. júna chystá do Bruselu, dosiahnuť konečne dohodu”.

Tsipras sa má stretnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Atény chcú nahradiť úsporné opatrenia, ktoré im navrhli veritelia, napríklad zníženie výdavkov na dôchodky a zrušenie príspevkov pre dôchodcov s nízkymi príjmami či zvýšenie dane z pridanej hodnoty na elektrinu, alternatívnymi opatreniami, ktoré sú vraj “oveľa realistickejšie a férovejšie”. Podrobnosti o alternatívnych návrhoch sa agentúram zatiaľ nepodarilo získať.

1 3 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA