EÚ: O kontrolách na vnútorných schengenských hraniciach má rozhodovať väčšina

Brusel 6. septembra (TASR) – Európska komisia chce obmedziť práva členských krajín EÚ v záležitosti dočasného zavádzania hraničných kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru.

Na obnovenie kontrol má byť v budúcnosti potrebný súhlas väčšiny členských štátov EÚ, tvrdí v dnešnom vydaní denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), čo znamená, že krajiny EÚ v tejto záležitosti stratia suverenitu.

Hovorca eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej dnes oznámil, že komisia svoj návrh predloží na budúci týždeň.

"Sloboda cestovania je spoločným výdobytkom, ktorý chceme všetkými prostriedkami zachovať. O obmedzeniach slobody pohybu sa preto musí rozhodovať na úrovni EÚ," povedal hovorca komisie.

Tieto plány by mohli vyvolať spor medzi Bruselom a vládami členských krajín EÚ. Návrh môže vstúpiť do platnosti po schválení členskými krajinami a Európskym parlamentom. Osobitne Nemecko a Francúzsko zdôrazňujú, že zodpovednosť za zaistenie hraníc musí zostať na národnej úrovni.

Podľa FAZ sa má pri obnovovaní hraničných kontrol postupovať dvoma spôsobmi. V prípade očakávaných veľkých podujatí – napríklad futbalových zápasov alebo politických akcií – má návrh predložiť komisia. Pri nepredpokladaných udalostiach – napríklad teroristickom útoku, epidémii alebo živelnej pohrome – budú môcť členské krajiny hraničné kontroly obnoviť na päť dní, na dlhší čas bude potrebné rozhodnutie EÚ.

3 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA